Polsko-Czeska Jesień  Literatury 2020

Polsko-Czeska Jesień Literatury 2020

Polsko-Czeska Jesień Literatury 2020

Udostępnij

Jesień w tym roku zapowiada się niezwykle ciekawie i literacko. Tegoroczna wiosenna edycja festiwalu miała przebiegać pod hasłem: "Polacy i Czesi – (nie)nasz koniec świata?" Koniec świata na szczęście nie nastąpił, ale być może mamy do czynienia z końcem świata takiego, jaki znamy. O tym, i na wiele innych ważnych tematów, będziemy rozmawiali z gośćmi festiwalu

Będzie literacko, muzycznie i plastycznie, z udziałem znanych twórców z Polski i Czech, tłumaczy i znawców literatury, aktorów i muzyków jazzowych. Wśród gości są m.in.: Monika Sznajderman, Mikołaj Łoziński, Petra Soukupová, Josef Formanek, Ivana Myšková i czołowy polski czechofil – Mariusz Szczygieł. Ne zabraknie czytania na żywo i występów aktorów, a jednym z głównych punktów festiwalu jest koncert legendarnych muzyków jazzowych z Polski i Czech – Leszka Żądło i Emila Viklickiego, który urozmaici wieczór poświęcony wybitnemu czeskiemu pisarzowi Josefowi Škvoreckiemu. Zapraszamy jesienią do Mazowieckiego Instytutu Kultury, Faktycznego Domu Kultury i do siedziby Czeskiego Centrum w Warszawie.

Program Festiwalu:

WRZESIEŃ

25 WRZEŚNIA, PIĄTEK, GODZ. 11:00
SP im. St. Moniuszki w Łajskach / spotkanie zamknięte
"Jarmil i spotkanie z czeskim komiksem" – wernisaż wystawy komiksu czeskiego artysty MARKA RUBCA i warsztaty dla dzieci prowadzone przez autora, tłumaczenie: EDYTA SERAFIN.

PAŹDZIERNIK

1 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK, GODZ. 19:00
Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
"Białe zwierzęta są bardzo często głuche" – spotkanie z pisarką IVANĄ MYŠKOVĄ, rozmowę prowadzi pisarz i wydawca książki MARIUSZ SZCZYGIEŁ (Dowody na Istnienie), tłumaczenie: ELŻBIETA ZIMNA. Fragmenty książki czyta RENATA DANCEWICZ.

14 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA, GODZ. 19:00
Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
"Literatura na Świecie. AHOJ!" – wieczór czeskiej poezji. Rozmowę z poetami: PETREM BORKOVCEM i MARIE ILJAŠENKO prowadzi poeta, krytyk literacki i tłumacz JERZY JARNIEWICZ, tłumaczenie: ZOFIA BAŁDYGA.
 
21 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA, GODZ. 18:00
Czeskie Centrum, Aleja Róż 16
"Kronika szaleństwa XX wieku" – spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM, autorem książki Mówić prawdę (Krytyka Polityczna) i jej tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Rozmowę prowadzi: PIOTR KOFTA, tłumaczenie: MACIEJ MĘTRAK.

27 PAŹDZIERNIKA, WTOREK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
"Polish-Czech Jazz Connection" – LESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ – koncert i premiera książki "Gorzki świat" Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury – JANEM STACHOWSKIM, ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM i PAWŁEM BRODOWSKIM z „Jazz Forum”.
Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.

LISTOPAD

3 LISTOPADA, WTOREK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
"Kto się śmieje, pokazuje zęby" – o fenomenie czeskiego humoru rozmawiają LESZEK ENGELKING – autor książki "Szwejkowie i Don Kichoci" (Wydawnictwo Officyna) i MARIUSZ SZCZYGIEŁ – pisarz, felietonista i wydawca.
Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.
9 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
"Koniec rodziny?" – spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, autorem publikacji: "Stramer i Książka" (Wydawnictwo Literackie) oraz jego tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzi: URSZULA KROPIWIEC.
Tłumaczenie na polski język migowy.
24 LISTOPADA, WTOREK, GODZ. 19:00
Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
"Zniknąć, najlepiej dla wszystkich" – spotkanie z czeską pisarką, scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek JULIĄ RÓŻEWICZ (Wydawnictwo Afera). Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ. Fragmenty książki przeczyta DOMINIKA OSTAŁOWSKA.
27 LISTOPADA, PIĄTEK, GODZ. 19:00
Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
"Pusty las, życie na końcu świata" – spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią (Wydawnictwo Czarne) MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.
Tłumaczenie na polski język migowy.

***
Program: Taťjana Langášková (Czeskie Centrum Warszawa), Elżbieta Szymańska (Mazowiecki Instytut Kultury, e.szymanska@mik.waw.pl)
Współpraca programowa: Mariusz Szczygieł (FDK), Anna Wanik
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Czeskie Centrum Warszawa
Partnerzy: Morawska Biblioteka Krajowa / CzechLit, Ambasada Republiki Czeskiej, Fundacja Instytut Reportażu, Jazz Forum, Peterka & Partners; Wydawnictwa: Dowody na Istnienie, Czarne, Afera, Krytyka Polityczna, Officyna
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Wstęp bezpłatny – szczegóły na stronach organizatorów:
www.mik.waw.pl, www.warsaw.czechcentres.cz
***
Wydarzenie objęte patronatem Ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce - Ivana Jestřába.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się