Popiół i Diament. Spotkania autorskie – nowy cykl wydarzeń
"Popiół i Diament". Spotkania autorskie – nowy cykl wydarzeń
"Popiół i Diament. Spotkania autorskie” to cykl wydarzeń kulturalnych zorientowanych na zagadnienia historyczne i historyczno-literackie, promujący działalność wrocławskiej niezależnej księgarni stacjonarnej Popiół i Diament.
Zaplanowane wydarzenia obejmują szereg atrakcji odbywających się zarówno we wnętrzu księgarni, jak i w plenerze. W ramach cyklu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na comiesięczne spotkania z autorami książek znajdujących się w ofercie księgarni oraz dyskusje poświęcone prezentowanym publikacjom.
Tematyka spotkań i prezentowanych pozycji nawiązywać będzie do wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza i odnosić się do istotnych wydarzeń z historii Polski i Dolnego Śląska od czasów przedwojennych do współczesności.
Goście spotkań autorskich to między innymi: Anna Wylegała, Ewa Jałochowska, Piotr Lipiński, Agata Gabiś, Bożena Szaynok i inni.
21 kwietnia 2022–18 listopada 2022, wybrane czwartki, godz. 17.00
Spotkanie z Ewą Jałochowską, autorką książki „Kolory PRL” (Wydawnictwo Muza SA 2021)
Książka prezentuje dokonania polskich artystów tworzących w PRL plakaty, animacje i komiksy. W smutnym peerelowskim pejzażu powstawały dzieła wybitne. Polscy malarze, rysownicy i animatorzy zdobywali światową sławę. W kraju naznaczonym niedostatkiem rozkwitała kolorami sztuka. Komiks, plakat i film animowany wyrastały na tym zgrzebnym tle – jak maki na betonie.
Spotkanie z Piotrem Lipińskim wokół książki „Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.” (Wydawnictwo Czarne 2018)
Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. Czy nasz sentyment do tej dekady jest uzasadniony?
Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. jak soczewka skupia w sobie największe kurioza tego dziesięciolecia.
Plakat to rozmowa – historia Polskiej Szkoły Plakatu
Zajęcia kierowane są do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Ich założeniem jest przedstawienie fenomenu Polskiej Szkoły Plakatu, ukazanie zmian w tym nurcie artystycznym i wskazanie co nowego do plakatu wnieśli polscy artyści w czasach PRL. Czym plakat stał się dla odbiorcy? Jak artystom udawało się oszukać cenzurę PRL?
W części warsztatowej uczniowie zaprojektują plakaty pod tytułem: „Chcę ci powiedzieć, że, ale mi nie wolno”. Celem wykonanego plakatu będzie nawiązanie z odbiorcą dialogu i przekazaniu mu informacji zakazanej przez cenzurę.
20 maja 2022 (piątek), godz. 11.00
prowadzenie: Ewa Jałochowska
warsztat dla młodzieży szkolnej
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
Kolorowy PRL. Warsztat artystyczny dla dorosłych. Monotypia
Podczas warsztatów artystycznych będziemy przyglądać się estetyce lat 50., 60. i 70. XX wieku, niekoniecznie szarej i smutnej. Inspiracją będą dla nas prace artystów i motywy pojawiające się w tamtym czasie w ilustracji, plakacie, modzie i wzornictwie użytkowym.
Równolegle i na przekór: wrocławska architektura lat 80./90. XX w. w staromiejskiej soczewce
Transformacje polityczne i społeczne często łączą się z rewolucjami i przewrotami w architekturze. Często, ale nie zawsze i nie całkiem: czy można więc przełomem 1989 roku rozgraniczyć sposoby myślenia o przestrzeni, detalu i kolorze? Jak mocno powiązana jest architektura lat 80. z dokonaniami kolejnej dekady? Jak przebiegał w tym czasie proces odbudowy Starego Miasta i „zszywanie” jego fragmentów przy pomocy nowych budynków? Odpowiedzi na te pytania trzeba szukać w działaniach Marii Molickiej,Wojciecha Jarząbka czy Stefana Müllera, którzy, uzupełniając luki w kwartałach zabudowy, nadawali pustce nowy, sugestywny kształt.
4 czerwca 2022 (sobota), godz. 12.00
prowadzenie: Agata Gabiś
spacer rozpocznie się w księgarnio-kawiarni Popiół i Diament (Rynek 6)
Praca pisarza, czyli jak napisać i wydać książkę reporterską
Dlaczego warto pisać literaturę faktu? Czym różni się odtwarzanie prawdziwych wydarzeń od kreowania fikcji? Odpowiedzi będziemy szukać podczas warsztatów, na których poznamy pracę reportera i pisarza od kuchni. Będzie to opowieść o pisaniu i wydawaniu książek reporterskich, szczególnie tych poświęconych historii.
10 czerwca 2022 (piątek), godz.17.00
prowadzenie: Piotr Lipiński
warsztat dla uczestników od 16. roku życia
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
Zadanie „Popiół i Diament – książka z historią w tle” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.