Port Poetycki w Chorzowie już w sobotę  16 września w Chorzowie zorganizowany zostanie Port Poetycki.

Port Poetycki w Chorzowie już w sobotę 16 września w Chorzowie zorganizowany zostanie Port Poetycki.

Port Poetycki w Chorzowie już w sobotę 16 września w Chorzowie zorganizowany zostanie Port Poetycki.

Udostępnij

 Z tej okazji przyjedzie ponad 100 poetów i poetek z całego kraju. Przygotowane będą również koncerty post-pandemicznego „trip-hopu” i heavyfolkowych brzmień.  W sobotę Chorzów gościć będzie poetów i poetki z całego kraju z okazji Portu Poetyckiego, jednym z największych cyklicznych imprez literackich na Śląsku.

Tegoroczna edycja po raz pierwszy organizowana będzie w nowej formule, która pokazuje, że współczesna poezja daleko wykracza poza słowo pisane, obejmując także twórczość plastyczną oraz muzyczną, w tym hip-hop.  „Poezja przenika niemal do każdej dziedziny sztuki. Dziś to nie tylko słowo, to też muzyka, performance, a nawet, co zaskakujące, grafika komputerowa, która niesie słowa. To ekscytujące zjawisko, zmieniające polską literaturę, chcemy pokazać na Porcie Poetyckim. Z tego też powodu wśród gości nie zabraknie chociażby twórców obrazu i muzyki. Szykuje się więc jedna z najbardziej różnorodnych odsłon imprezy, prawdziwy tygiel kulturalny” – podkreśliła w wiadomości prasowej Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.  W chorzowskiej „Sztygarce” będzie można posłuchać wierszy w wykonaniu ponad 100 autorów i autorek.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 cyklem spotkań z poetami i poetkami oraz wydawcami.

Czytać będą m.in. Karolina Kułakowska, Paweł Lekszycki i Lesława Nowara, czyli autorzy związani z Wydawnictwem Biblioteki Śląskiej.  Na scenie pojawi się również akcent hip-hopowy w postaci tekstów Piotra Magika Łuszcza. Utwory rapera zaprezentuje poeta Marcin Jurzysta, który dla Biura Literackiego przygotował niedawno książkę „Excalibur”, będącą pierwszym wyborem tekstów współzałożyciela kultowych formacji Paktofonika i Kaliber 44.  Podczas wydarzenia, Chorzów odwiedzą dwie warszawskie oficyny, które również przygotowały spotkania z autorami i autorkami. Convivo reprezentować będą Ewa Frączek i Jarosław Dudycz, a Fundację Duży Format Karina Caban i Jarosław Trześniewski-Kwiecień. Segment poświęcony wydawcom i poetom potrwa ponad 3 godziny.

W tym samym czasie trwać będą też IV Targi Książki Poetyckiej.  Część główna imprezy zaplanowana jest na godzinę 16.00, którą otworzy czytanie wierszy Włodzimierza Szymczewskiego, zmarłego niedawno poety, który przez lata współtworzył Port Poetycki. Następnie na scenie będzie można posłuchać wierszy poetki i prozaiczki Joanny Oparek, autorki m.in. tomu „Małe powinności”. Będzie też okazja do tego, aby zobaczyć kilkanaście kolaży Jacka Boczara, który wcześniej swoje prace prezentował m.in. w Niemczech, Japonii i na Węgrzech. 

Dla widzów przygotowany jest również postpandemiczny „trip-hop”. Z materiałem z płyty „Martwe” na portowej scenie wystąpi zespół Piksele. Formacja łączy w sobie elektroniczne brzmienia, liryczną trąbkę i niepokojące wiersze. W dźwiękach i tekstach obiecują natomiast między innymi miejską podróż w „seledynowy jazz”.  Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wszystkie wydarzenia związane z Portem organizowane są w Kompleksie „Sztygarka” w Chorzowie.(PAP)  źródło: PAP, Julia Szymańska  Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się