Ogólnopolska Izba Księgarń
Powieść graficzna o Janie Karskim ukaże się z dziennikiem „La Repubblica”

Powieść graficzna o Janie Karskim ukaże się z dziennikiem „La Repubblica”

Powieść graficzna o Janie Karskim ukaże się z dziennikiem „La Repubblica”

Udostępnij

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do wydania dziennika „La Repubblica”. Jest to inicjatywa wydawnicza w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Książka w formie komiksu „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust” ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w 2014 roku. Został on w niej przedstawiony jako „niewygodny bohater”, zignorowany przez aliantów.

Powieść graficzną, stworzoną przez dziennikarza Marca Rizza i rysownika Lelia Bonaccorsa, opublikowano wtedy w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Autorzy wyjaśnili, że „postanowili oddać mu sprawiedliwość”, opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

„Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy” - takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się „La Repubblica” i tygodnik „L'Espresso”.

Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w tym kraju jego najważniejsza książka „Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu”.

[źródło: PAP, Sylwia Wysocka]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się