Powieść „Nie barwy, które niesie wiatr” wygrała Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca
Powieść „Nie barwy, które niesie wiatr” autorstwa Aleksandra Możdżana z Wrocławia zwyciężyła w tegorocznym Gdańskim Konkursie Literackim im. Bolesława Faca. Nagrodą jest wydanie książki w nakładzie tysiąca egzemplarzy. Na konkurs wpłynęło 96 prac.
Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku poinformowała w środę, że najwięcej - 59 - z nadesłanych utworów stanowiły powieści i opowiadania, 33 reprezentowały poezję, były też 4 sztuki teatralne. Konkurs miał zasięg międzynarodowy, utwory nadeszły również z Kanady i Wielkiej Brytanii.
Zwyciężyła powieść autorstwa wrocławianina Aleksandra Możdżana pt. „Nie barwy, które niesie wiatr”. Nagrodą jest sfinansowany przez miasto druk utworu w nakładzie tysiąca egzemplarzy.
Jak uznała komisja konkursowa, w prozie Możdżana „odbija się rzeczywistość współczesnej Polski”, a „dar obserwacji i słuch językowy” to główne zalety książki wrocławskiego autora.
„Rozpoznajemy dekoracje, w których rozgrywają się opowiadane przez niego historie – zgrzebność trywialnej krzątaniny trzydziesto-, czterdziestolatków, połączoną z życiem na pokaz na wallach mediów społecznościowych. Nitka fabularna wiążąca losy poszczególnych postaci nie jest tak ważna jak sposób, w jaki autor przedstawia nam realia 2021 roku – z poczuciem humoru, ambicją mimetycznego opisu doprawionego ubogacającą szczyptą groteski i satyrycznej zjadliwości. Robi to niby żartem, niby ślizgając się po temacie, a jednak potrafi uchwycić istotę rzeczy – jak chociażby w znakomicie poprowadzonym wątku ukraińskim” - głosi uzasadnienie werdyktu jury.
Prace oceniała komisja konkursowa w składzie: literaturoznawczyni, emerytowana profesor Uniwersytetu Gdańskiego Ewa Nawrocka (przewodnicząca), poeta i eseista Tadeusz Dąbrowski, pisarka i reportażystka Magdalena Grzebałkowska, pisarz i adiunkt w Zakładzie Teorii Literatury i Krytyki Artystycznej Uniwersytetu Gdańskiego Artur Nowaczewski oraz poeta i krytyk teatralno-literacki Jarosław Zalesiński.
Gdański Konkurs Literacki organizowany jest od 1991 r. Jego inicjatorem był pisarz Bolesław Fac. I to właśnie jego nazwiskiem nazwano konkurs w 2002 roku. W kwietniu 2020 r. radni Gdańska przyjęli uchwałę o zmianie nazwy z Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca – taka nazwa funkcjonowała do wiosny – na Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca.
Bolesław Fac, patron konkursu, urodził się 9 lutego 1929 r. w Międzychodzie (Wielkopolskie). Zmarł 12 stycznia 2000 r. w Gdańsku. Był prozaikiem, poetą i tłumaczem z języka niemieckiego.
Dzieciństwo spędził w Bydgoszczy, w Gdańsku zamieszkał w 1947 r. Od 1950 r. przez 32 lata był pracownikiem Stoczni Gdańskiej na różnych stanowiskach m.in. inżyniera przygotowania produkcji, kierownika Centralnej Rozdzielni Dokumentacji oraz kierownika Zakładowego Ośrodka Informacji Techniczno-Ekonomicznej. Pracował także w Katedrze Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego.
Debiutował w 1956 r. wierszami na łamach studenckiego dwutygodnika „Kontrasty”. Trzy lata później wydał pierwszy zbiór poezji pt. „Gotyk dźwięku”. Autor kilkunastu tomików wierszy, siedmiu powieści (m.in. „Misja specjalna”, „Damroka”, „Aureola, czyli powrót do Wrzeszcza”), sztuk teatralnych, przekładów z literatury niemieckiej.
W latach 1981–1983 pełnił funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.
źródło: PAP, Robert Pietrzak
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna