Literacka sensacja: "Podróżny", Ulrich A. Boschwit,

Literacka sensaxcja: "Podróżny", Ulrich A. Boschwitz

Powieść odnaleziona po 80 latach

Udostępnij

Wydawnictwo Znak Literanova prezentuje  powieść Ulricha A. Boschwitza "Podróżny" to odkrycie literackie, które zaskakuje aktualnością przekazu i nowoczesnym sposobem narracji. Napisana jak thriller opowieść o tym, że bierność jest często siostrą przemocy".

Bohaterem powieści jest bogaty kupiec Otto Silbermann, który po nocy kryształowej zostaje wyjęty spod prawa. Mimo zasług dla narodu niemieckiego i służby w armii w czasie I wojny światowej Silbermann zostaje pozbawiony praw i jest ścigany jak przestępca. Jego pełna napięcia i niebezpieczeństw ucieczka z hotelu do hotelu, z miasta do miasta i w końcu z pociągu do pociągu jest tak realistyczna, że czytelnik doświadcza jej wręcz fizycznie. Wewnętrzny monolog bohatera, który próbuje pogodzić się z losem, pozwalają lepiej zrozumieć sytuację, w jakiej znaleźli się niemieccy Żydzi po dojściu do władzy Hitlera.
 
Podróżny to uniwersalna i aktualna opowieść o przemocy, a zarazem unikatowa możliwość wsłuchania się w głos kogoś, kto jeszcze nie wie, co się wydarzy, kogoś, komu Holokaust nie mieści się jeszcze w głowie.
 
Podróżny zostanie wydany 19 czerwca przez wydawnictwo Znak Literanova w nowej serii wydawniczej KAIROS, która ma pomóc czytelnikom zrozumieć ducha naszych czasów.
 
Nota o książce:

Berlin, listopad 1938 roku, tuż po nocy kryształowej. Ktoś wali do drzwi kupca Otto Silbermanna. W całym mieście trwają aresztowania. Otto ucieka tylnymi schodami.W gazecie czyta, że Żydzi wypowiedzieli wojnę narodowi niemieckiemu. Silbermann nie jest już kupcem i obywatelem –  stał się wyjętym spod prawa. Wyrusza w pełną napięcia i  zagrożeń ucieczkę z hotelu do hotelu, z miasta do miasta i w końcu z pociągu do pociągu.  Czy będzie mógł komukolwiek zaufać? I czy ludzie, których spotka na swojej drodze, nie wydali już na niego wyroku?

Podróżny ukaże się 19 czerwca w nowej serii wydawniczej KAIROS, która ma pomóc czytelnikom zrozumieć ducha naszych czasów

Kilka słów o autorze:

Ulrich Alexander Boschwitz (1915–1942) – niemiecki pisarz żydowskiego pochodzenia. Wyjechał z Niemiec w 1935 roku. Po internowaniu w Anglii  trafił do Australii. Kiedy w 1942 usiłował wrócić do Europy, w statek, którym płynął, trafiła niemiecka torpeda. W 2018 roku odnaleziony po 80 latach "Podróżny" po raz pierwszy ukazał się po niemiecku i wywołał sensację.

Opinie o książce:

Kiedyś pomyślałabym, że to książka o czymś, co nigdy się nie powtórzy. Ale dziś rozumiem, że może się powtórzyć absolutnie wszystko, bo cokolwiek się kiedykolwiek wydarzyło, wynikło z natury ludzkiej."(Magdalena Tulli)

„Podróżny mógłby równie dobrze być napisany w zeszłym roku i reklamowany hasłem: zapierający dech w piersiach thriller."(„Corriere della Sera")

„Gdyby ktoś powiedział mi, że zaśpię do pracy z powodu książki napisanej osiemdziesiąt lat temu, prychnęłabym sceptycznie. A jednak."(Olga Wróbel, Kurzojady)

„Jedna z najważniejszych książek. Obraz atmosfery tamtego czasu, tak dogłębnie wstrząsający, jakbyśmy towarzyszyli bohaterowi niemal na każdym kroku."(Stern)
                                                                                                                           
„Powieść zaskakująco aktualna i jednocześnie ponadczasowa. Nie trzeba być prorokiem, by wiedzieć, że Podróżny stanie się wkrótce lekturą obowiązkową i będzie szeroko dyskutowany."(Die Welt)

Podróżny, fragmenr rozdziału:

II
Silbermann zbiegał szybko po schodach. Pewnie stoją na dole i czyhają na mnie, przemknęło mu przez głowę.
(...)
Godność, pomyślał, przecież człowiek ma swoją godność, której nie wolno dać sobie  odebrać.  Zawahał się, ponieważ zobaczył na samym dole  mężczyznę. Wyprostował się i równym krokiem ruszył w jego stronę; tamten stał u podnóża schodów i palił papierosa. Silbermann ze spokojem wytrzymał jego  spojrzenie. Kiedy się z nim zrównał, poprosił o ogień. Mężczyzna sięgnął do kieszeni, wyjął pudełko zapałek, zapalił jedną i podsunął Silbermannowi.
– Proszę  – powiedział, po czym zapytał:
– Dużo Żydów tu mieszka?
– Nie mam pojęcia  - odparł Silbermann, zdziwiony tym, jak obojętnie brzmi.
– Niech  pan  spyta  portiera. Ja nie jestem stąd.
– Uniósł ramię do pozdrowienia:  – Heil Hitler.
Gdy mężczyzna odpowiedział mu w identyczny sposób, Silbermann, niezatrzymywany, poszedł  dalej. Tylko się nie oglądać, pomyślał. Iść nie za  szybko i nie za wolno. Bo kto zachowuje się zbyt podejrzanie  niepodejrzanie, zbyt nachalnie nienachalnie, ten... Boże drogi, czego ci ludzie właściwie ode mnie chcą?
Opuścił już sień i ruszył przez dziedziniec. Idąc, dotknął nosa. Ale jesteś ważny, pomyślał. Od ciebie teraz  zależy, czy człowiek jest wolny, czy jest więźniem, jak żyje i czy żyje. Komu się z tobą nie poszczęściło, tego  możesz nawet zabić. Przed wyjściem z budynku natrafił na kolejnego mężczyznę, który wydał mu się  podejrzany.
– Hm?  – zwrócił się do niego śmiało, niechcący naśladując Theo Findlera.
– Na co pan tak czeka,  co? Zagadnięty wzdrygnął się i automatycznie stanął na baczność, co ludzie bez charakteru uważają za
prawidłową postawę.
– Taka mała nagonka na żydków – powiedział tamten z mieszaniną poufałości i szacunku.
– Aha.
– Silbermann  na  pozór  obojętnie  przyjął  wyjaśnienie  do  wiadomości,  po  czym, niezatrzymany również na tym posterunku, poszedł dalej, od niechcenia podnosząc rękę w pozdrowieniu.  Znalazłszy się na ulicy, przystanął w oczekiwaniu. Przejęty lękiem zastana wiał się, co się dzieje na górze.  Gdyby to wiedział. Przecież oni chyba nie będą... Owszem, będą. Ale w końcu jest tam Findler. Nagle ogarnął  go potworny strach. Przecież tamta banda wyrostków może w każdej chwili opuścić dom, zjawić się tutaj,  zatrzymać go, jeden z tych z posterunków mógł po czasie zacząć coś podejrzewać. Silbermann ruszył przed  siebie i szedł coraz szybciej...

Tytuł: Podróżny
Autor: Ulrich A. Boschwitz
Tłumaczenie: Elżbieta Ptaszyńska -Sadowska
Seria: Kairos
Wydawca: Znak Literanova
Miejsce i rok wydania: Kraków, premier: 19 czerwca 2019
Wydanuie: I
Objętość: 336 stron
Format: 13.5x21.0 cm  
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-240-5585-2
EAN:  9788324055852
Cena katalogowa: 44, 90 zł

 
 
 
 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się