Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w 2024 r. w Białymstoku

Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w 2024 r. w Białymstoku

Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w 2024 r. w Białymstoku

Udostępnij

XXI Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w przypadającą w przyszłym roku 85. rocznicę napaści Sowietów na Polskę – podają organizatorzy z Polskiego Towarzystwa Historycznego. Obrady zaplanowano w dniach 17–20 września 2024 roku w Białymstoku.

Głównym organizatorem zjazdu jest Polskie Towarzystwo Historyczne. Partnerami w tym przedsięwzięciu będą: samorząd województwa podlaskiego oraz Białystok - z których władzami organizatorzy podpisali listy intencyjne na organizację imprezy w Białymstoku.

Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Krzysztof Mikulski podczas podpisywania listu z miastem przypomniał, że Towarzystwo Historyczne powstało w 1885 roku i wtedy odbył się pierwszy zjazd historyków, a 1925 roku Towarzystwo Historyczne przekształciło się w Polskie Towarzystwo Historyczne i - jak podkreślił - "od tego momentu trwa na straży historii".

Mikulski powiedział, że zjazdy organizowane są co pięć lat i to najważniejsza impreza towarzystwa, na której zbierają się profesjonaliści, nauczyciele, a także miłośnicy historii. Uczestnicy w nich kilkaset osób. Po raz pierwszy zjazd odbędzie się w Białymstoku.

"(Zjazd) stanowi podsumowanie badań historycznych i wytyczenie jakiegoś kroku naprzód" - mówił przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Cezary Kuklo.

Inauguracja zjazdu odbędzie się 17 września 2024 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Kuklo podkreślił, że to symboliczna data, 85. rocznica napaści Sowietów na Polskę i zajęcia też wtedy Białegostoku.

Hasłem zjazdu będzie "Człowiek twórcą historii". "Nie ma chyba bardziej humanistycznego, szerokiego hasła oddającego to, o czym będziemy dyskutować" - mówił Kuklo.

Dodał, że zjazdowi oprócz części naukowej będzie towarzyszył szereg imprez kulturalnych. Będzie to m.in. mapping Pałacu Branickich, kiermasz książek, czy wioska rzemieślnicza grup rekonstrukcyjnych. Obrady mają odbywać się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

Władze Białegostoku a także samorządu województwa podlaskiego zadeklarowały w listach intencyjnych wsparcie i pomoc w organizacji.

Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz, to wydarzenie będzie ważne nie tylko dla historyków, ale również dla miasta. "Dzisiaj żyjemy w takich czasach, że często historia używana jest jako młotek czy też maczuga w bieżących sporach politycznych. Mam nadzieję, że ten kongres przyczyni się do zwiększenia kultury historycznej, zrozumienia historii, naszych dzisiejszych namiętności politycznych czy światopoglądu" - mówił na spotkaniu z organizatorami.

"To przede wszystkim duży prestiż dla miasta i regionu, że zjazd odbędzie się u nas. Cieszymy się, że elita historyków z całej Polski będzie gościła w Podlaskiem, że będziemy poruszać ważne tematy z punktu widzenia historii naszego kraju" - powiedział cytowany na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w informacji z podpisania listu intencyjnego samorządu z organizatorami zjazdu marszałek województwa Artur Kosicki.

Polskie Towarzystwo Historyczne podobne listy i umowy na pomoc w organizacji zjazdu w Białymstoku - jak informuje w swoich mediach społecznościowych - podpisało również z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych i Instytutem Pamięci Narodowej.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się