Poznaliśmy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Poznaliśmy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Poznaliśmy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Udostępnij

Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki, wydane w ubiegłym roku. Wśród laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – najstarszego wyróżnienia literackiego w Polsce – są: Zyta Rudzka, Radosław Jurczak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Grzegorz Piątek. Joanna Rudniańska otrzymała tytuł Warszawskiej twórczyni.

Werdykt jury poznaliśmy podczas otwartego dla publiczności wydarzenia na Bulwarach Wiślanych. Wyniki tegorocznego konkursu zostały ogłoszone z pokładu literackiej barki. Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (Przewodnicząca Jury), Maciej Jakubowiak (Sekretarz Jury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Nagrody pieniężne trafią nie tylko do laureatów, ale i nominowanych autorów i autorek.

Laureatki/laureaci 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Warszawska twórczyni
Joanna Rudniańska

Proza
Zyta Rudzka Tkanki miękkie, W.A.B

Poezja
Radosław Jurczak Zakłady holenderskie, Biuro Literackie

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje)
Aleksandra i Daniel Mizielińscy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka o tematyce warszawskiej
Grzegorz Piątek Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, W.A.B

O nagrodzonych:
Zyta Rudzka, nagrodzona w kategorii proza za powieść „Tkanki miękkie”, jest nie tylko uznaną pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku i to już drugi raz, kiedy znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. „Tkanki miękkie”, w której swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości, to kolejny sukces Zyty Rudzkiej i na pewno nie ostatni! Wcześniej autorka została doceniona za powieść „Krótka wymiana ognia” - Tygodnik Polityka uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.
W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. Zwycięski tomik „Zakłady holenderskie” to drugi w dorobku tego poety młodego pokolenia. Autor zabiera nas w nim w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką. „Zakłady holenderskie” otrzymały nominację nie tylko do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021, ale również do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku czytelniczym oraz znani bardzo szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim z publikacji „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. W książce „Którędy do Yellowstone?” natomiast autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata – przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Aleksandra i Daniel Mizielińscy połączyli ze sobą komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik oraz czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.

W kategorii książka o tematyce warszawskiej laureatem został Grzegorz Piątek i jego „Najlepsze miasto świata”, które opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci BOS-u. Grzegorz Piątek jest nie tylko pisarzem, przede wszystkim architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 pełnił funkcję redaktora miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Za swoją poprzednią książkę o Warszawie pt. „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” został uhonorowany m.in. 10. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych pisarkach i pisarzach związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej, tworzącej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały już wcześniej docenione przez jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została jej książka „XY”). Warszawska twórczyni jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – „XY” oraz „Bajka o Wojnie” – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

Nagroda Literacka to wielkie wyróżnienie dla autorek i autorów, a także podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Towarzyszy jej szereg wydarzeń popularyzujących literaturę i zachęcających do czytania. W tym roku są to m.in.: czytanie książek laureatów online, inicjatywa Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej oraz konkursy w mediach społecznościowych. Wszystkie nominowane w tej edycji tytuły można znaleźć w warszawskich bibliotekach.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się