Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Poznaliśmy laureatów dorocznych nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Udostępnij

Już po raz dziewiętnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Tym razem ogłoszenie wyników odbyło się 26 lutego online.

Link do nagrania https://youtu.be/awyrQSFVXzU

– Rok był trudny, ale potwierdził, że w naszej branży jest wiele energii i profesjonalizmu. Oceniamy, że silni uczestnicy rynku obronili się mimo ogromnych trudności. Spadło zapotrzebowanie na papiery graficzne, bo drukuje się mniej katalogów i gazetek dla sieci handlowych, ale książek drukuje się ciągle bardzo dużo, więc poligrafia ma co robić. Wyraźnie wzrosła sprzedaż internetowa. Dotkliwe straty nastąpiły natomiast w segmencie księgarskim, chociaż samorządy podejmują widoczne już inicjatywy pomocowe w kilku miastach, czekamy też na zapowiedziane wsparcie ze strony resortu kultury i Instytutu Książki – powiedział Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. I dodał: – Za rok, gdy spotkamy się już z państwem osobiście na Gali, będziemy świętować nagrody szczególne, bo z okazji dwudziestej edycji naszego święta książki.

Publikacje nagrodzone tytułem Książki Roku 2020 to: „Talita” Pawła Huelle (Znak), „Od jednego Lucypera” Anny Dziewit-Meller (Wydawnictwo Literackie), „M. Syn stulecia” Antonia Scuratiego w przekładzie Aliny Pawłowskiej-Zampino (Wydawnictwo Sonia Draga), „Lato 1920” Joanny Rolińskiej (Bellona), „Biblioteka szaleńca” Edwarda Brooke-Hitchinga w przekładzie Janusza Szczepańskiego (Rebis ) oraz „Hetman Chrystusa” Jolanty Sosnowskiej (Biały Kruk).

 Nagrodę Audiobook Roku 2020 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało Wydawnictwo Albatros za słuchowisko „Upadek gigantów” Kena Folleta w przekładzie Zbigniewa A. Królickiego i Grzegorza Kołodziejczyka.

 Tytułem Człowieka Roku 2020 zespół redakcyjny uhonorował Jędrka Biegańskiego „za wielkie serce i zapał do działań społecznych, za bezcenne inicjatywy na rzecz niezależnych księgarń i za koordynację akcji Książka Na Telefon, która pomogła przetrwać trudny okres wielu wspaniałym miejscom”.

 Wydawcą Roku 2020 zostało Wydawnictwo Pauza za „ambitną, pobudzającą intelektualnie literaturę, za konsekwencję w podążaniu własną drogą, za stworzenie silnej i rozpoznawalnej marki, która w świadomości czytelników i branży stała się symbolem jakości”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się