Poznaliśmy laureatów konkursu Ambasador Nowej Europy za 2021 i 2022 rok
Do obu edycji konkursu zakwalifikowano 85 tytułów, zgłoszonych przez 46 wydawców. Laury przypadły Jaroslav Rudišowi, Jarosławowi Hrycakowi i Izie Chruślińskiej oraz Kindze Nettmann-Multanowskiej.
Dziesiąta jubileuszowa edycja obejmowała wyjątkowo dwa lata – 2021 i 2022. Jury poszukiwało książek, które „w odważny i bezkompromisowy sposób burzą zastane stereotypy i klisze, definiujące Europę i jej mieszkańców i szukających odpowiedzi na to, czym dzisiaj jest Europa”.
Nagrodę za 2021 rok otrzymał Jaroslav Rudiš za powieść „Ostatnia podróż Winterberga” (Książkowe Klimaty) w tłumaczeniu Małgorzaty Gralińskiej.
Nagrodę za 2021 rok otrzymali Jarosław Hrycak i Iza Chruślińska za książkę „Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), a także Kinga Nettmann-Multanowska za „Warszawa rysuje Skopje” (Centrum Architektury).
Nagroda Ambasador Nowej Europy przyznawana jest za najlepszą publikację, która w odważny i bezkompromisowy sposób obala stereotypy definiujące Europę i jej mieszkańców oraz szuka odpowiedzi na pytanie o to, czym dzisiaj jest Europa. Kapituła konkursu skupia się na odnajdywaniu merytorycznych i bardzo często nieoczywistych interpretacji nowych odsłon europejskiej solidarności, wzajemnych interakcji oraz nieustannego przenikania się historii, kultur i doświadczeń polityczno-społecznych narodów oraz społeczeństw Europy.
W konkursie nagradzany jest zarówno autor, jak i jego wydawca.
Nagrodę dla autora stanowią: tytuł Ambasador Nowej Europy, medal, nagroda finansowa i dyplom. Nagrodę dla wydawcy stanowią medal oraz dyplom.
Organizatorami konkursu są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.