Poznaliśmy letnich rezydentów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Poznaliśmy letnich rezydentów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Poznaliśmy letnich rezydentów w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

Udostępnij

Hiszpańska pisarka Marta Soldado i ukraińska twórczyni Roksolana Zharkova biorą udział na zaproszenie KBF w programie rezydencjalnym Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Stypendystki Programu Rezydencjalnego dla Miast Literatury UNESCO spędzą lato w Willi Decjusza. Natomiast w mieszkaniu rezydencjalnym w Pałacu Potockich w lipcu zagości rysownik komiksowy PieR Gajewski, a w sierpniu – poeta i pisarz Łukasz Barys.

Roksolana Zharkova – ukraińska pisarka, eseistka, krytyczka literacka gości w Krakowie w czerwcu i lipcu. Zharkova to feministka, badaczka kobiecego pisarstwa i cech sztuki kobiecej. Absolwentka filologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Uczestniczka, finalistka i zwyciężczyni wielu krajowych i międzynarodowych konkursów literackich i artystycznych. Jest także autorką zbiorów poezji „SłuchaTy – morze” (2015), „Ręce i słowa” (2017), „Wszystkie moje ptaki” (2019), tomików opowiadań i półpowieści „On pachnie jak ty” (2017). Opowieść „Zero całości, zero dziesiątek”, która wygrała w V Ogólnoukraińskim konkursie literackim im. Hryhora Tyutyunnyka (Kijów, 2021), opowiada historię bohatera z okupowanego Ługańska.

Druga rezydentka, katalońska  pisarka Marta Soldado, jest absolwentką historii i literatury porównawczej i pracuje jako nauczycielka języka, historii i filozofii w szkole średniej w Barcelonie. Opublikowała powieść „Szczęście pieczonego kurczaka” (L'Altra Editorial, 2018), rozdział eseju „Anioł nostalgii w pułapce między Wschodem a Zachodem” w zbiorowej książce „Reinventing Eastern Europe: Imaginaries, Identities and Transformations” (2019) oraz kronikę literacką „El cap i la cua del drac” (Comanegra, 2022). Miasta i ich wyobrażenia, zwierzęta i bałagan we współrzędnych geograficznych stanowią znaczną część jej literackiej i życiowej podróży. Soldado spędzi w Krakowie lipiec i sierpień.

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Instytutem Kultury Willa Decjusza.

Także w lipcu, do mieszkania rezydencjalnego w Pałacu Potockich, przyjedzie PieR Gajewski, który został wyłoniony w naborze rezydencjalnym dla artystów i artystek komiksowych, realizowanym przez dwa Miasta Literatury UNESCO – Kraków i Angoulême. Gajewski jest francuskim rysownikiem i autorem powieści graficznych. Absolwentem Szkoły Sztuk Pięknych w Angoulême (sekcja komiksu). Jego prace graficzne były wystawiane m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, w La Cité de la BD w Angoulême, w Międzynarodowym Muzeum Mangi w Kioto, w Instytucie Francuskim w Stambule, w New Rochelle w stanie Nowy Jork, a także w Austrii i w Niemczech. Nabór skierowany był do artystów i artystek, którzy mają na swoim koncie debiut komiksowy, są związani z Krakowem lub Angoulême, a także aktywnie uczestniczą w lokalnych inicjatywach związanych z komiksem.

Już dziś organizatorzy zapraszają na Języki komiksu – spotkanie z PieRem Gajewskim i Katarzyną „Falauke” Dziergaczow, które odbędzie się w środę 13 lipca w Pałacu Potockich.

Partnerami strategicznymi tej rezydencji są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Cité internationale de la bande dessinée et de l’image.

W sierpniu w Pałacu Potockich zamieszka natomiast Łukasz Barys. Rezydencja Barysa jest realizowana w ramach Paszportu „Polityki”, który autor otrzymał w styczniu tego roku za książkę „Kości, które nosisz w kieszeni” (Cyranka). Barys jest poetą i prozaikiem; publikował w pismach literackich – m.in. „Toposie”, „Wizjach”, „Nowym Napisie” – i brał udział w licznych konkursach poetyckich, a nakładem Instytutu Literatury ukazała się w 2020 roku jego książka poetycka „Wysokie słońce”.

O innych programach rezydencjalnych, także tych prowadzonych przez KBF w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO, można przeczytać na stronie www.literaryresidenciespoland.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się