Poznaliśmy Najpiękniejsze Książki Roku

Poznaliśmy Najpiękniejsze Książki Roku

Poznaliśmy Najpiękniejsze Książki Roku

Udostępnij

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało po raz 59. doroczne nagrody dla Najpiękniejszych Książek Roku. Nagrodę honorową odebrał Andrzej Dybowski za „najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów”. Wyróżniono także m.in. książkę Pierwsze Obrazy Joanny Czerwińskiej, która otrzymała nagrodę główną w drugiej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI organizowanego przez Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 

W 59. Konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018 wzięło udział 108 firm wydawniczych, które nadesłały 204 tytuły. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki Roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym - w tym roku odbył się po raz 59. Oceniane w nim są kompozycja, typografia, dobór elementów technicznych, papier, oprawa - to wszystko, co składa się na urodę książki.

Jury konkursu pod przewodnictwem dr Agaty Szydłowskiej zdecydowało, żeby w tym roku w kategorii „literatura piękna” nagrody nie przyznawać. Wśród humanistycznych książek popularnonaukowych nagrodzono Art Brut. Różnorodnie pod redakcją Joanny Daszkiewicz (wyd. przez Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu), a spośród książek przyrodniczych, matematycznych i technicznych - książkę O drzewach, które wybrały Tatry Tomasza Skrzydłowskiego i Beaty Słamy (Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego).

W dziale „książki dla dzieci i młodzieży” przyznano dwie równorzędne nagrody. Pierwszą z nich otrzymała Książka otwarta na świat. Podróż po Muzeum Emigracji i nie tylko Anny Posłusznej i Katarzyny Witt (wyd. przez Muzeum Emigracji w Gdyni) oraz serię Pierwsze obrazy Joanny Merkurii Czerwińskiej (Dwie Siostry). W kategorii „podręczniki” nagroda przypadła serii Projektowanie informacji wizualnej Anny Myczkowskiej-Szczerskiej (wyd. przez ASP im. Jana Matejki w Krakowie), a wśród słowników i encyklopedii - książkę Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words Mikołaja Glińskiego, Matthew Daviesa i Adama Żuławskiego (Instytut Adama Mickiewicza).

Wśród albumów nagroda przypadła Polskiemu Teatrowi Tańca 1973-2018 (wyd. przez Polski Teatr Tańca) oraz książce Wdzięczność Tamary Pieńko i Alicji Długołęckiej (Drukarnia AKAPIT), a w kategorii „katalogi i wydawnictwa bibliofilskie” - książce Rewolucja w sypialni. Łóżka w XIX wieku Małgorzaty Korżel-Kraśnej (wyd. Muzeum Narodowe we Wrocławiu).

Ponadto Jury przyznało Nagrodę Honorową Andrzejowi Dybowskiemu za „najwyższą jakość składu w publikacjach Biblioteki Narodowej i typograficzne wyczucie subtelności tekstów”.

Także Towarzystwo Bibliofilów Polskich w Warszawie tradycyjnie przyznało swoją Nagrodę Honorową, która przypadła Annie Nałęckiej-Milach, autorce projektu graficznego albumu Fortepian Chopina /Chopin's Piano z fotografiami Wojciecha Grzędzińskiego (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina).

Wręczenie nagród odbyło się w czwartek, pierwszego dnia 10. Warszawskich Targów Książki, które do niedzieli odbywają się na Stadionie PGE Narodowym.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się