Nominacje do Nagrody Identitas

N ominacje do Nagrody Identitas

Poznaliśmy nominacje do Nagrody Identitas

Udostępnij

Jury Nagrody Identitas 11 stycznia roku ogłosiło nominacje do jej tegorocznej edycji. Nominowano Marka Cichockiego za "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" ( Teologia Polityczna), Wiesława Helaka za" Nad Zbruczem" (Arcana), Dawida Junga za "Glosy" (Gnieźnieńska Konfraternia Teatralna), Ewę Polak-Pałkiewicz za "Czego chcą od nas biedni Niemcy" (Volumen) oraz Monikę Śliwińską, za "Wyspiański. Dopóki starczy życia" (Iskry). Laureata poznamy 7 marca.

Począwszy od roku 2014 Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie najlepszej polskiej książce poprzedniego roku. Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę główną w dziedzinie piśmiennictwa humanistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem literatury pięknej, prozy, literatury faktu i piśmiennictwa historycznego, a także do trzech nagród specjalnych.

W związku z upływem piątego roku działania Nagrody Identitas nastąpiły przewidziane regulaminem zmiany w składzie jury nagrody. Przewodniczący do 2018 roku jury Paweł Lisicki przekazał kierownictwo nad kapitułą Renacie Chołuj, dotychczasowej jej członkini. Tegoroczne zgłoszenia do Nagrody oceniło Jury w składzie: Renata Chołuj (przewodnicząca), Maciej Urbanowski, Krzysztof Masłoń i Paweł Lisicki.

Renata Chołuj zajmowała się promocją czytelnictwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracowała także w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Przez ostatnie lata promowała kulturę i język polski w Holandii i Wielkiej Brytanii. Wydała satyryczną książkę Geriavity. Powieść w 49 kapsułkach oraz powieść Stan podgorączkowy. W latach 2014-2017 była dyrektorem literackim Fundacji Identitas, a od 2016 roku członkiem jury.

*

Wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych do nagrody znaleźli się między innymi Marta Kwaśnicka, Beata Halicka, Jarosław Marek Rymkiewicz, Maciej Pieprzyca, Jan Polkowski, Ryszard Kaczmarek, Krzysztof Koehler, Bogdan Podgórski, Anna Janko, Agnieszka Kołakowska, Natalia Jarska, Stanisław Waltoś, Kazimierz Orłoś, Mariusz Urbanek i Przemysław Dakowicz.

Darczyńcą tegorocznej Nagrody Identitas jest Fundacja PZU. Patronami medialnymi są Polskie Radio i tygodnik „Do Rzeczy”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się