Poznaliśmy pierwszych gości 16. Festiwalu Conrada

Poznaliśmy pierwszych gości 16. Festiwalu Conrada

Poznaliśmy pierwszych gości 16. Festiwalu Conrada

Udostępnij

W dniach 21–27 października pisarki i pisarze z całego świata spotkają się z publicznością na 16. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie. Ideą przewodnią festiwalu będzie w tym roku autentyczność.

Podczas jesiennego święta literatury będzie można spotkać twórców cieszących się międzynarodowym uznaniem – wśród nich Irlandczyka Sebastiana Barry’ego i Argentynkę Claudię Piñeiro. Polską literaturę reprezentować będą między innymi autorka powieści historycznych Anna Brzezińska i badacz historii kultury Łukasz Kozak. Spotkania stworzą okazję do dyskusji o autentyczności, którą dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada Olga Drenda porównuje do kamienia filozoficznego.

Wszyscy jej poszukują, gdy jednak próbują zdefiniować, czym jest, rozpływa się w powietrzu. Z drugiej strony autentyczność to termin tak często wywoływany, że być może ulotniły się z niego znaczenia. Paradoks? Doskonale. Tym chętniej przyjrzymy się wymiarom autentyczności w literaturze – zapowiada Drenda i dodaje: – Będziemy czytać klasyków i outsiderów, dyskutować o literackich spowiedziach, o pograniczach fikcji i faktu, o swobodzie spekulacji. Kto wie, być może uda się nam również odnaleźć odpowiedź na pytanie, co to właściwie znaczy „być sobą”.

Jednym z zagranicznych gości krakowskiego wydarzenia będzie Sebastian Barry – poeta, scenarzysta i autor docenianych powieści. – To dziś jeden z najważniejszych przedstawicieli kultury irlandzkiej – mówi dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada Urszula Chwalba. – Dwukrotnie otrzymał Costa Book of the Year i był pięciokrotnie nominowany do Nagrody Bookera. W tym miesiącu pod patronatem naszego festiwalu ukazała się jego powieść „Czas starego boga” (ArtRage) w znakomitym przekładzie Agi Zano – podkreśla Chwalba. Wspólnie z Sebastianem Barrym będziemy się zastanawiać nad autentycznością w obliczu trudnej i domagającej się rewizji przeszłości, a także nad związkami zachodzącymi między twórczością a pamięcią. Spotkanie poprowadzi tłumaczka i znawczyni literatury Wysp Brytyjskich Magda Heydel.

Kraków odwiedzi także Claudia Piñeiro, wielokrotnie nagradzana argentyńska pisarka, dziennikarka, autorka scenariuszy telewizyjnych i sztuk teatralnych. Rozgłos przyniosły jej powieści z wątkiem kryminalnym, w których kluczowe znaczenie mają sprawy społeczne i polityczne. Jedną z takich książek jest Czas much, niedawno wydany po polsku. – Piñeiro należy do najciekawszych i najchętniej czytanych autorek latynoamerykańskich. O jej fenomenie dobrze świadczy fakt, że zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej tłumaczonych pisarek i pisarzy z Argentyny, zaraz po Jorge Luisie Borgesie i Julio Cortázarze – mówi Urszula Chwalba. Razem z Claudią Piñeiro czytelnicy będą dyskutować o tym, czy literatura może tworzyć wiarygodną panoramę, w której wszyscy mogą się zobaczyć, i o tym, w jaki sposób proza gatunkowa może być krytycznym narzędziem pomagającym nam zrozumieć samych siebie. Rozmowę poprowadzi tłumacz i popularyzator literatury hiszpańskojęzycznej Tomasz Pindel.

Z pytaniami o autentyczność zmagają się także ci, którzy próbują rekonstruować przeszłość. Na Festiwalu Conrada opowie o tym Anna Brzezińska – historyczka i pisarka. Jej najbardziej znane utwory osadzone są w fikcyjnej krainie wzorowanej na renesansowej Italii. W tym roku ukazała się powieść Mgła, w której Brzezińska, łącząc fikcję i historię, stara się oddać mentalność bohaterów ukształtowanych przez myślenie magiczne i religijne. Podobne zagadnienia pojawiają się w tekstach Łukasza Kozaka, który także odwiedzi krakowski festiwal. Najgłośniejszą pracą tego badacza historii kultury jest studium Upiór. Historia naturalna. Autor zestawia ze sobą liczne źródła – niekiedy zapomniane, niekiedy lekceważone – by przyjrzeć się zjawisku, które przez wieki miało duży wpływ na życie społeczne: wierze w upiory.

Spotkania i debaty z pisarkami i pisarzami to tylko część programu jesiennego święta literatury. Festiwal Conrada obejmuje także spotkania branżowe w ramach „Kongresu książki” oraz „Lekcje czytania”, czyli cykl warsztatów prowadzonych przez znakomitych znawców i znawczynie literatury. Częścią wydarzenia będą również aktywności dla dzieci i rodzin oraz pasmo filmowe. Już po raz dziesiąty wręczona zostanie Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut prozatorski – długą listę nominowanych kapituła ogłosi w sierpniu. Pełen program Festiwalu Conrada organizatorzy zaprezentują we wrześniu.

***

Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Partnerzy strategiczni: „Tygodnik Powszechny” i Allegro.

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

KC/IP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się