Poznaliśmy pierwszych gości festiwalu Apostrof
Noblistka, białoruska mistrzyni reportażu Swietłana Aleksijewicz, Lauren Groff, autorka Fatum i furii, powieści, którą Barack Obama nazwał najlepszą książką roku, i wreszcie Olga Tokarczuk to trzy gwiazdy literatury otwierające pulę gości tegorocznej edycji organizowanego przez Empik Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury, który ruszy 20 maja.
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury odbywa się w tym roku po raz czwarty. To jedyne takie święto pasjonatów książek, które jednocześnie, przez 7 kolejnych dni, dzieje się w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. Obfitujący w spotkania wokół premier i gorących tytułów program festiwalu zostanie – zgodnie z kuratorskim zamysłem – uzupełniony o szereg debat skoncentrowanych wokół tematu przewodniego edycji.
Kuratorką Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury 2019 została Olga Tokarczuk, pisarka święcąca triumfy na arenie polskiej i międzynarodowej, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike i jedyna w historii Polka uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera. Hasło będące kluczem i punktem wyjścia do formułowanego przez nią autorskiego programu festiwalowych dyskusji brzmi: „To nie jest jedyny możliwy świat”. Wydarzenia z udziałem specjalnie zaproszonych pisarek, pisarzy, filozofów i publiczności skupią się – jak określa Tokarczuk – na próbie diagnozy „ludzkiego tu i teraz” oraz projektowaniu potencjalnej przyszłości. W opracowywanym przez Tokarczuk cyklu debat znajdą się zagadnienia związane z globalnym kryzysem ekologicznym, wyczerpaniem się formuły kapitalizmu, potrzebą nowej religijności i edukacji oraz coraz wyraźniej wpływającą na nasze życie technologią.
Tegoroczna edycja Festiwalu Apostrof jest też okazją do pierwszej wizyty w Polsce amerykańskiej pisarki Lauren Groff. W gronie wielbicieli jej talentu jest m.in. były prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, który powieść Groff Fatum i furia oraz zbiór opowiadań Floryda umieścił na listach swoich ulubionych książek w latach 2015 i 2018. Polska premiera Florydy odbędzie się niecały miesiąc przed festiwalem – książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Pauza.
Kolejne informacje na temat programu tegorocznej edycji Apostrofu poznamy w marcu, a pełen program festiwalu w kwietniu.
Wydarzenia warszawskie Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury będą skupione wokół Teatru Powszechnego, a w pozostałych miastach odbywać się będą przede wszystkim na scenach salonów Empik. Kuratorami poprzednich edycji festiwalu byli Sylwia Chutnik (2016), Szczepan Twardoch (2017) oraz Jacek Dehnel (2018).