
Poznaliśmy wyniki piątej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”
Poznaliśmy wyniki piątej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”


Od pięciu lat Instytut Książki prowadzi program „Certyfikat dla małych księgarni”, za pomocą którego staramy się wspierać małe księgarnie i wzmacniać ich rolę jako instytucji promujących kulturę czytelniczą na poziomie lokalnym. Program ten realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opiera się na założeniu, że małe, lokalne księgarnie i antykwariaty są czymś więcej niż miejscami sprzedaży książek – to przestrzenie kreatywne, centra dostępu do kultury, które realnie kształtują literackie gusta lokalnych społeczności.
Do tej pory ze wsparcia w programie skorzystały 404 księgarnie zarówno z dużych, jak i małych miast, a łączna kwota dofinansowania to 14 995 806 zł.
W ramach tegorocznego naboru złożono 118 wniosków. Dofinansowanie otrzyma kolejnych 85 księgarni na łączną kwotę 3 400 000,00 zł.
Certyfikat przyznano księgarniom w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Lidzbarku Warmińskim, Katowicach i Głogowie.
„Tak jak książka nie jest towarem, lecz dobrem kultury, tak księgarnie nie są sklepami, tylko kameralnymi instytucjami kultury, w których rocznie odbywa się po kilkadziesiąt wydarzeń literackich – spotkań autorskich, dyskusji czy warsztatów. Od tego, jak postrzegamy książkę, zależy, jakim jesteśmy społeczeństwem. Księgarnie są nam bardzo potrzebne i dlatego Instytut Książki tak wytrwale je wspiera” – podkreśla Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki.
Niezależne księgarnie i antykwariaty wprowadzają książki do naszego otoczenia. To właśnie tam organizuje się najciekawsze wydarzenia literackie i kluby czytelnicze, a ich pracownice i pracownicy wspierają grono czytelnicze w podejmowaniu wyborów swoją ogromną wiedzą.
„Dla większości księgarni i antykwariatów program jest pierwszym zetknięciem z publiczną dotacją mającą wspomóc obecność lokalnych księgarń i antykwariatów na kulturalnej mapie naszego kraju. Beneficjenci programu mogą przeznaczyć pozyskane środki m.in. na opłacenie część kosztów stałych, wymianę sprzętu lub zakup wyposażenia. Mamy nadzieję, że dzięki »Certyfikatowi dla małych księgarni«, zaangażowaniu ze strony czytelników oraz władz samorządowych uda nam się realnie wesprzeć lokalne księgarnie i antykwariaty” – mówi Ewa Gąsior, koordynatorka projektu z ramienia IK.
Pliki do pobrania: