Praskie wieczory z gwiazdami reportażu
Dariusz Rosiak był już ósmym polskim reporterem, który wystąpił w Pradze w ramach prestiżowego cyklu organizowanego od początku zeszłego roku przez Instytut Polski w Pradze i Bibliotekę Václava Havla.
Z dziennikarzem Czeskiego Radia dyskutował o swojej książce „Ziarno i krew” na aktualny temat ostatnich społeczności chrześcijańskich w krajach Bliskiego Wschodu.
„W Czechach wszyscy teraz czytają polskie reportaże” - mówi koordynatorka cyklu, Lucie Zakopalová z Instytutu Polskiego w Pradze. „W ciągu ostatnich czterech lat udało się nam spowodować swego rodzaju boom wydawniczy. Pomimo, że pojęcie „reportaż literacki” jest we współczesnej literaturze czeskiej zupełnie nieobecne i często musimy cierpliwie wyjaśniać, co to właściwie jest, udało nam się skłonić wydawców do wydania już ponad dziesięciu publikacji polskich reporterów”.
Oprócz Rosiaka Pragę odwiedzili w przeciągu ostatniego roku Witold Szabłowski, Paweł Smoleński, Magdalena Grzebałkowska, Margo Rejmer, Lidia Ostałowska i Ewa Winnicka. Ta ostatnia wystąpiła z gwiazdą czeskiego dziennikarstwa Petrą Procházkovą z okazji prezentacji pierwszej w Czechach teoretyczno-literackiej publikacji o polskim reportażu Fenomén: Polská literární reportaż. Ukazała się – również przy wsparciu Instytutu Polskiego - w zeszłym roku w wydawnictwie Uniwersytetu Karola Karolinum. Kolejnymi gośćmi cyklu będą polscy autorzy, którzy zdobyli sobie popularność w Czechach ze względu na tematy swoich książek: Mariusz Szczygieł i Mariusz Surosz, którzy wystąpią na największych w Czechach targach książki „Svět knihy".
„Celem cyklu jest nie tylko zapoznanie Czechów z fenomenem reportażu jako gatunku literackiego. Traktujemy go także jako pretekst do dyskusji o aktualnych problemach międzynarodowych” – dodaje dyrektor Instytutu Polskiego Maciej Ruczaj. „Stąd spotkanie z Rosiakiem jako autorem książki Ziarno i krew poświęconej chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. A także kolejne zaplanowane na ten rok publikacje i wydarzenia: zajrzymy do Gruzji i na Kaukaz z Wojciechem Góreckim, a temat rzezi wołyńskiej poruszymy z Witoldem Szabłowskim i jego Sprawiedliwymi zdrajcami”.
(IP w Pradze)