Prawa do "Heks" Szpili sprzedane do USA!
Wydawnictwo Pantheon, imprint grupy Knopf/Doubleday, wchodzącej w skład Penguin Random House US, nabyło prawa do powieści „Heksy” Agnieszki Szpili. Za sprzedaż praw odpowiada Piotr Wawrzeńczyk z Agencji Literackiej Book/lab.
Sprzedaż odbyła się w rekordowo szybkim tempie tuż po targach książki we Frankfurcie. Sprzedaż praw na rynek północnoamerykański odbyła się wspólnie z Szilvią Molnar oraz Christopherem Combemale’em z czołowej nowojorskiej agencji Sterling Lord Literistic, z którą Book/lab regularnie współpracuje. Trwają zaawansowane rozmowy na pozostałych kluczowych rynkach, a producenci z Hollywood wysyłają pierwsze zgłoszenia w sprawie adaptacji filmowo-telewizyjnej.
„Heksy”, za którą Agnieszka Szpila otrzymała nominację do Nagrody Literackie NIKE, niezmiennie dobrze sprzedają się w Polsce.
Autorka kontynuuje wieloletnią współpracę z Wydawnictwem W.A.B., z którym podpisała umowę na kolejną powieść oraz zbiór opowiadań.
Opinie o książce:
Naomi Gibbs, Wydawnictwo Pantheon, imprint grupy Knopf/Doubleday wchodzącej w skład Penguin Random House:
Agnieszka TOTA Szpila:
Pisząc „Heksy” wiedziałam, że „grzybnia” z lasu, w którym rozgrywa się akcja powieści - Biskupiego Księstwa Nyskiego, w którym urządzano polowania na czarownice i przeprowadzano liczne procesy - rozprowadzi tę herstorię po całym świecie. Moim zadaniem, z jednej strony, jest przypominać - przywoływać epigenetyczną traumę kobiet, po to, by patriarchat kapcaniał i wiądł, by już nigdy nie zaznał erekcji, z drugiej zaś - przeprogramowywać mózgi czytelników na odczuwanie zupełnie nowej, bo ekoseksualnej przyjemności. RYPANIE MARTWIAKÓW i KRZESANIE WULWY to mój wkład w rozmontowywanie tego opresyjnego systemu. I w kształtowanie nowego gatunku powieści - POST PORN NOVEL - w czym wspaniale pomaga mi W.A.B, wydawnictwo, które jako jedyne w Polsce nie boi się realizować moich wizji.
Piotr Wawrzeńczyk, agent w Agencji Literackiej Book/lab:
Jak tylko nawiązaliśmy współpracę z Agnieszką TOTĄ Szpilą, spodziewałem się, że, ze względu na wyjątkowy potencjał intertekstualny „Heksów” oraz obecne trendy na rynku, będzie to szalenie ekscytujące wyzwanie w skali globalnej. Model współpracy, który przyjęliśmy, od początku wyznaczał nam cele wykraczające poza tradycyjne ramy branży wydawniczej. Razem z Agnieszką Szpilą możemy wspólnie realizować rozwiązania o pionierskim w skali Polski charakterze, na które wielu autorów nie może liczyć, ponieważ nie posiadają wsparcia profesjonalnych ekspertów z międzynarodowym zapleczem. Cytując za Szpilą, „wyprowadziliśmy ją z zaborów” i coś w tym jest, ponieważ wciąż wiele jest do nadrobienia jeśli idzie o reprezentowanie autorów i autorek w Polsce. Zagraniczni recenzenci zestawiają „Heksy” z „Wegetarianką” Hang Kang, „Lapvona” Ottessy Moshfegh czy „Nocną Suką” Rachel Yoder. Jestem przekonany, że sprzedaż „Heksów” do czołowego wydawnictwa anglojęzycznego to dopiero początek wielkiej przygody, w której mamy z całym zespołem Book/labu satysfakcję uczestniczyć.
Anna Dziewit-Meller, redaktorka naczelna Wydawnictwa W.A.B.:
"Heksy" Agnieszki Szpili to powieść, którą zachwyca się świat i nic w tym dziwnego - jej pisarstwo niesie w sobie radykalne przesłanie, a jednocześnie stoi za nim wielki talent literacki. To nowy wyrazisty głos z Polski, którego inni naprawdę chcą słuchać.
Christopher Combemale, agent w Sterling Lord Literistic:
„Heksy” Agnieszki TOTY Szpili wstrząsnęły moim pierwszym oddechem, ciałem i duszą, jakby rozdarły moją świadomość na dwie części: „przed” i „po” Szpili. Nic dziwnego, że ta książka porusza wyobraźnię redaktorów na całym świecie. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, które wymyka się wszelkim kategoryzacjom. Bardzo się cieszę, że redaktorzy w USA podzielili to zdanie, i to w takim tempie.
Maciej Marcisz, dyrektor promocji Wydawnictwa W.A.B.:
Agnieszka Szpila to niezwykła, charyzmatyczna, unikalna pisarka. Jak się okazuje – nie tylko na polską, ale i światową skalę. Towarzyszenie autorce w jej twórczym rozwoju to dla nas źródło codziennej radości i dumy.