Premiera „Kartoteki” Różewicza i konkurs jego imienia w Gliwicach

Premiera „Kartoteki” Różewicza i konkurs jego imienia w Gliwicach

Premiera „Kartoteki” Różewicza i konkurs jego imienia w Gliwicach

Udostępnij

 Premiera „Kartoteki” Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Szkotaka odbędzie się 9 października, w 100. rocznice urodzin autora, w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Dramat powstał właśnie w tym mieście, gdzie Różewicz spędził 20 lat. W 1995 r. został honorowym obywatelem Gliwic.

 

"Za pomocą kilkunastu kresek Różewicz tworzy panoramę ludzi, którzy są niezwykle prawdziwi, możemy zobaczyć ich w całym ich bogactwie, nieomal domyślać się ich życiorysów, tęsknot, pragnień. Praca nad tym tekstem jest dla mnie niezwykłym doświadczeniem" – mówi o spektaklu Paweł Szkotak.

Jak poinformował Teatr Miejski w Gliwicach, w dniu premiery, a zarazem dokładnie w setną rocznicę urodzin poety i honorowego obywatela Gliwic zostanie ogłoszony Konkurs o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza. Nagroda, ustanowiona przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna w zamyśle jej inicjatorów: Grzegorza Krawczyka, dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach, Joanny Oparek oraz Juliusza Pielichowskiego, ma na celu wsparcie twórców piszących dla teatru oraz promocję najbardziej wartościowych zjawisk we współczesnej dramaturgii polskiej.

"Patronat Tadeusza Różewicza nad nagrodą jest nieprzypadkowy – w Gliwicach przez dwadzieścia lat mieszkał i tu napisał nie tylko swoje najbardziej znane utwory sceniczne, ale i inne dzieła literackie, które odmieniły oblicze polskiej poezji i dramatu współczesnego. Ogłoszenie pierwszej edycji konkursu, któremu towarzyszyć będzie konferencja prasowa z udziałem członków Rady Programowej Nagrody, poprzedzi premierę Kartoteki na deskach Teatru Miejskiego – po raz pierwszy wystawionej w mieście, w którym Różewicz napisał ją na przełomie 1958 i 1959 r." – powiedział Grzegorz Krawczyk.

Gliwickie mieszkanie Różewiczów mieściło się przy ul. Zygmunta Starego 28. Tadeusz Różewicz mieszkał w tym mieście od 1949 do 1968 roku. Pisarz był też związany z amatorskim Studenckim Teatrem Politechniki Śląskiej STEP, w którym działał też Wojciech Pszoniak.

Obchody setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza (1921-2014) będą okazją do refleksji nad trwałością i aktualnością jego twórczości. Jak podkreśla Joanna Oparek, "w Gliwicach narodził się Różewicz dramaturg, który pod koniec lat pięćdziesiątych – podobnie jak kilkanaście lat wcześniej na gruncie poezji – właściwie z miejsca zrewolucjonizował język powojennego dramatu polskiego. Nie sposób mówić o współczesnym teatrze bez +Kartoteki+, która już wkrótce zostanie wystawiona na deskach gliwickiego Teatru Miejskiego, zaledwie kilkaset metrów od domu, w którym została napisana".

W kamienicy przy ulicy Zygmunta Starego 28 powstało także wiele innych, nie mniej ważnych utworów. "Tadeusz Różewicz przeżył w Gliwicach blisko dwadzieścia lat – a nawet kilka lat więcej, jeśli doliczyć czas tuż po wojnie, gdy jeszcze jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego dojeżdżał do Gliwic z Krakowa, odwiedzając w nich swoją przyszłą żonę, Wiesławę. To w tym mieście stworzył wiersze i dramaty, które na stałe weszły do historii literatury – a po latach powrócił do niego raz jeszcze w przejmującym tomie +Matka odchodzi+" - dodał Juliusz Pielichowski.

Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Tadeusza Różewicza - jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, wszechstronnego kontynuatora nurtu awangardowego w literaturze. (PAP)

Źródło informacji: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się