Premiera katalogu „New Books From Poland 2021” w Pradze

Premiera katalogu „New Books From Poland 2021” w Pradze

Premiera katalogu „New Books From Poland 2021” w Pradze

Udostępnij

Instytut Książki przygotowuje co roku katalog New Books From Poland z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie, prezentując najlepsze książki z ostatnich lat, a także najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej i ponadczasową klasykę. W tym roku wyjątkowo premiera katalogu przypada nie na Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, lecz na Międzynarodowe Targi Książki i Festiwalu Literackiego Svět knihy w Pradze, pierwszą wielką imprezę literacką w epidemicznej rzeczywistości.

Co tym razem przygotowaliśmy dla zagranicznych wydawców? Przede wszystkim najważniejsze zeszłoroczne i tegoroczne nowości z prozy, poezji, literatury gatunkowej i literatury faktu.

W tegorocznym katalogu mamy trzech poetów: wybitnego awangardystę z pokolenia Nowej Fali – Krzysztofa Karaska, filozofia-teologa księdza Jerzego Szymika i młodszego od nich, bardzo precyzyjnie nazywającego „dziejące się”– Wojciecha Kassa. Bliska krótkiej mowie wiersza jest forma opowiadania, która w ostatnich latach przeżywa w Polsce wyraźny renesans. W ubiegłym roku ukazało się tak wiele świetnych zbiorów opowiadań, że zdecydowaliśmy się  przedstawić ich szerszy wybór. Jest tu i mistrz tłumaczony na wiele języków, Paweł Huelle, i tegoroczny laureat  nagrody imienia największego polskiego nowelisty Marka Nowakowskiego – Wojciech Kudyba, a także pisarz-eksperymentator, którego opowiadania zaskakują polifonią stylistyczną i nieszablonowością podejścia do tradycyjnej materii historycznej – A.D. Liskowacki.

Powieść to przede wszystkim kolejne dzieło Zyty Rudzkiej, autorki niezwykle sprawnej językowo, fascynującej stylistycznie i dotykającej mocno obecnego w dyskursie współczesnym problemu męskości. Z kolei Macieja Płazę (środkowoeuropejska nagroda Angelusa w roku 2018), wybitnego kontynuatora rzetelnej prozatorskiej roboty spod znaku największych, nie tylko polskich, mistrzów pióra, gdzie trosce o styl towarzyszy dbałość o wirtuozerię materii języka i czułe ucho na jego melodię, w jego najnowszej powieści „Golem” uwiódł świat chasydzkiej, południowo-wschodniej prowincji Polski początku XX wieku. Jest w katalogu także miejsce dla obyczajowej prozy Wita Szostaka oraz zdobywającej coraz większe uznanie w dziedzinie kryminału Anny Kańtoch. Z przekonaniem przedstawiamy jej najnowsze dzieło „Wiosna zaginionych”, które uzyskało najważniejszą w dziedzinie polskiego kryminału Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Wskazujemy jak zawsze na polską specjalność, czyli literaturę faktu. Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować najnowsze osiągnięcie światowej sławy reportażystki – Hanny Krall, ale tak samo utwory młodych, niezwykle utalentowanych autorek: Katarzyny Kobylarczyk i Aleksandry Lipczak. Namawiamy też do zmierzenia się dzięki lekturze reportażu Tomasza Grzywaczewskiego ze znikającym, migotliwym, światem „zacieranych granic”, czyli opowieści o ludziach, których działania wojenne umieściły na pograniczach.

I wreszcie esej – zwłaszcza klasyka polskiego eseju polityczno-społecznego czyli wznowienie w zmienionej wersji słynnej pracy Zbigniewa Stawrowskiego, najbliższego ucznia legendarnego ks. Józefa Tischnera, „Solidarność znaczy więź”, a także dwie prace, które mocno wpisują się w oryginalną polską refleksję o wierze chrześcijańskiej: książki Justyny Melonowskiej i Michała Gierycza. Antropologiczną refleksję na temat rytuałów związanych ze śmiercią i z postacią upiora w kulturze snują z kolei Angelika Kuźniak i Łukasz Kozak.

Nie zapominając o klasyce, zwracamy uwagę na intrygującego pisarza Stanisława Rembeka, klasyka polskiej prozy wojennej. Świetna powieść „W polu” dorównuje szerzej znanym mistrzom: Bablowi, Remarque’owi czy Hemingway’owi. Wydawcom zainteresowanym sztuką polecamy „Asteroid i półkotapczan” o polskim wzornictwie przemysłowym oraz niezwykle oryginalny artbook „Andzia”: niepozorne wierszyki o przygodach niesfornej dziewczynki, które kończą surrealistyczną makrabrą, w znakomite ilustracje ubrał Przemek „Trust” Truściński.

Nasz katalog to przede wszystkim wstępna prezentacja, która w krótkiej formie przybliży wydawcom potencjalnie interesujące tytuły. Ma on charakter przeglądu, ukazującego jak najszersze spektrum polskiej twórczości literackiej. O rekomendacje poprosiliśmy wybitnych ekspertów: profesorów uniwersyteckich, krytyków i dziennikarzy. Także ich teksty – z konieczności skondensowane, lecz przy tym esencjonalne – można znaleźć pod każdym z tytułów.

Katalog jest dostępny na naszej stronie (tutaj).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się