Premiera słuchowiska i dyskusja o Juliuszu Mieroszewskim w radiowej Dwójce

Premiera słuchowiska i dyskusja o Juliuszu Mieroszewskim w radiowej Dwójce

Premiera słuchowiska i dyskusja o Juliuszu Mieroszewskim w radiowej Dwójce

Udostępnij

2 czerwca o 19:00 w radiowej Dwójce odbędzie się premiera słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim”. Słuchowisko jest wyjątkowym przedsięwzięciem artystycznym Centrum Mieroszewskiego i Fundacji Konglomeart, mającym na celu przybliżenie postaci Juliusza Mieroszewskiego – wybitnego dziennikarza, publicysty i pisarza politycznego, którego tezy formułowane na łamach paryskiej „Kultury” są niezwykle aktualne również dzisiaj.

Słuchowisko poprzedzi dyskusja o patronie Centrum 31 maja o godz. 21:00 w radiowej Dwójce, w której gośćmi Wacława Holewińskiego będą prof. Rafał Habielski, polski historyk, a także dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum i politolog.

Juliusz Mieroszewski był jednym z najważniejszych polskich publicystów politycznych XX wieku. Większość swojego dorosłego życia spędził na emigracji w Londynie, jako korespondent i współpracownik paryskiej „Kultury”, na łamach której publikował swoje prace do śmierci w 1976 roku. Jego najważniejszą ideą była koncepcja ULB (Ukraina, Litwa, Białoruś), która postulowała współpracę i partnerstwo między Polską a jej wschodnimi sąsiadami jako warunek stabilności i pokoju w regionie. Mieroszewski zmarł w Londynie, jednak jego dziedzictwo pozostaje żywe i inspirujące.

 „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” to słuchowisko, które w mistrzowski sposób łączy fakty z życia Mieroszewskiego z fikcją literacką. Scenariusz autorstwa Marty Sokołowskiej przenosi słuchaczy w podróż przez najważniejsze momenty życia Mieroszewskiego, ukazując jego zmagania, pasje i niestrudzone dążenie do prawdy. Przez dramatyczne wątki i głębokie dialogi, słuchowisko odkrywa przed słuchaczami nie tylko postać samego Mieroszewskiego, ale również kontekst historyczny i społeczny jego czasów.

Obsada:

JULIUSZ MIEROSZEWSKI – Piotr Grabowski

KAZIMIERZ MIEROSZEWSKI – Piotr Napieraj

INKA – JADWIGA CZECHOWICZ – Dagny Mikoś

MAREK – Karol Kadłubiec

MARIA – Magdalena Kozikowska-Pieńko

LEKARKA – Anna Demczuk

JULIA – Jagoda Rall

MRÓZ + SERCE – Paweł Gładyś

reżyseria: Maciej Wiktor

scenariusz: Marta Sokołowska

muzyka: Yegor Zabelov

udżwiękowienie: Katarzyna Figat

producentka zamawiająca: Olimpia Bronowicka

Zapraszamy serdecznie do wysłuchania słuchowiska „Serce. O Juliuszu Mieroszewskim” w radiowej Dwójce 2 czerwca o godzinie 19:00.

Więcej szczegółów


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się