Premiera w REBIS-ie: Judith Herrin, "Rawenna, stolica imperium, tygiel Europy"

Premiera w REBIS-ie: Judith Herrin, "Rawenna, stolica imperium, tygiel Europy"

Premiera w REBIS-ie: Judith Herrin, "Rawenna, stolica imperium, tygiel Europy"

Udostępnij

23 listopada trafi do księgarń książka Judith Herrin pt. "Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy". „Znakomita, autorytatywna książka rzucająca snop światła na jedno z najważniejszych, najbardziej interesujących i najrzadziej badanych miast w dziejach Europy. Majstersztyk” - Peter Frankopan, mediewista, autor "Pierwszej krucjaty" i "Jedwabnych szlaków".

Nota o książce:

W 402 r., gdy barbarzyńskie plemiona wtargnęły przez Alpy do Italii i zagroziły cesarskiemu dworowi w Mediolanie, młody Honoriusz podjął doniosłą decyzję o przeniesieniu stolicy do małego, łatwego do obrony miasta u ujścia Padu. Odtąd aż do 751 r. Rawenna była stolicą najpierw zachodniego cesarstwa rzymskiego, potem ogromnego królestwa Gota Teoderyka, a w końcu centrum bizantyńskiej władzy w Italii.

Judith Herrin pasjonująco opisuje, jak uczeni, prawnicy, medycy, rzemieślnicy, kosmologowie i duchowni ściągali do Rawenny, czyniąc z niej kulturalny i polityczny ośrodek promieniujący na całą północną Italię i Adriatyk. Śledząc życiorysy władców, kronikarzy i zwykłych ludzi, badaczka wyjaśnia, w jaki sposób miasto stało się miejscem spotkania kultur: greckiej, łacińskiej, chrześcijańskiej oraz barbarzyńskiej, i łącznikiem między Wschodem a Zachodem. Niniejsza książka prezentuje nowe spojrzenie na zmierzch Rzymu, najazdy Gotów i Longobardów, pojawienie się islamu i niszczące podziały w łonie chrześcijaństwa. Autorka przekonuje, że okres od V do VIII wieku nie powinien być postrzegany jako schyłkowy okres starożytności, lecz raczej, dzięki Bizancjum, jako czas wielkiej kreatywności — epoka „wczesnego chrześcijaństwa”. Były to stulecia, w których kształtowała się Europa.

Pałace Rawenny legły w gruzach, kościoły jednak przetrwały. W ich wnętrzach rywalizacja między katolickimi Rzymianami i wyznającymi arianizm Gotami zaowocowała niemającym sobie równych nagromadzeniem spektakularnych mozaik, z których wiele do dziś budzi zachwyt odwiedzających. Bogato zilustrowana specjalnie wykonanymi fotografiami, czerpiąca z najnowszych archeologicznych i dokumentarnych odkryć, Rawenna: Stolica imperium, tygiel Europy przywraca do życia wczesne średniowiecze poprzez dzieje tego olśniewającego miasta.

 Opinia o książce:

„Mistrzowskie dzieło jednej z naszych największych znawczyń dziejów Bizancjum i wczesnego chrześcijaństwa. Judith Herrin snuje opowieść, która jest zarazem porywająca, rzetelna naukowo i pełna uroczych detali dotyczących każdego elementu życia Rawenny. Ta książka wciąga”. David Freedberg, historyk sztuki, autor Potęgi wizerunków

 Kilka słów o autorce:

Judith Herrin, profesor emerita, w roku 2016 otrzymała Heineken Prize („holenderskiego Nobla”) w dziedzinie historii za pionierskie prace na temat wczesnośredniowiecznego świata śródziemnomorskiego, zwłaszcza roli Bizancjum, wpływów islamu i znaczenia kobiet. Jest autorką książek: Bizancjum: Niezwykłe dziedzictwo średniowiecznego imperium, Krwawe cesarzowe, The Formation of Christendom i A Medieval Miscellany. Pracowała w Birmingham, Paryżu, Monachium, Stambule i Princeton, następnie do roku 2008 była profesorem historii późnego antyku i Bizancjum w londyńskim King’s College, obecnie Constantine Leventis Visiting Senior Research Fellow. Prowadziła wykopaliska w Grecji, na Cyprze i w Turcji, a od trzydziestu lat jest członkiem kolegium redakcyjnego kwartalnika „Past and Present”.

Zdobywczyni prestiżowych: The Pol Roger Duff Cooper Prize („książka o wyjątkowej wartości”) oraz PROSE Award in European History, przyznawanej przez Association of American Publishers; nominowana do Wolfson History Prize oraz London Hellenic Prize.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się