Premiera w serii Osso "Wczoraj i Dziś": Jan Tomkowski "„Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny"

Premiera w serii Osso "Wczoraj i Dziś": Jan Tomkowski "„Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny"

Premiera w serii Osso "Wczoraj i Dziś": Jan Tomkowski "„Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny"

Udostępnij

Jak czytać dziś Pana Tadeusza?  Smakując barszcz i bigos, zachwycając się pejzażami, przyznając, że Wenecja nie tak piękna jak polski, litewski, białoruski las, a zachód słońca na Seszelach czy Dominice naprawdę ma mniej uroku niż świt nad Nowogródkiem?

Ciesząc się, że w „Panu Tadeuszu” Mickiewicz zszedł na ziemię z tych ciemnych mistycznych obłoków okrywających „Dziady”?

Można tak, ale można też inaczej, kręcąc nosem na owe nieco podejrzane arkadyjskie realia, ryzykując i wydziwiając, że może nie wszystko tu się zgadza, a zgadzać nie może, bo tak naprawdę jedynie czytelnik naiwny zaniesie poemat pod strzechy i dojdzie do wniosku, że chodzi w nim o prawdziwego niedźwiedzia, najprawdziwsze na świecie prawdziwki i skrwawioną szablę.

Pół wieku po książkach Kazimierza Wyki („«Pan Tadeusz». Studia o poemacie” oraz „«Pan Tadeusz». Studia o tekście”) polscy czytelnicy otrzymują nową, znakomitą monografię Mickiewiczowskiego eposu.

Fragment:

„Trzeba jeszcze zapytać, o jakiej metafizyce myślimy. O fundamentach, które stworzył Arystoteles, a dla myśli chrześcijańskiej przystosował Tomasz z Akwinu? A może o metafizyce kartezjańskiej, Mickiewiczowi przecież znanej? Albo raczej o systemach Kanta i Hegla, które rzucają cień na całą epokę i których arkana także poeci musieli przemyśleć?

Z drugiej strony – zadając te pytania dziś, na początku XXI wieku – jakże nie zaprosić do stołu obrad Martina Heideggera, choć niektórzy będą się krzywić, że ktoś taki spija soplicowski miód. Jednak uniknąć tej obecności się nie da. Świat metafizyki po Heideggerze wygląda bowiem inaczej, niż wyglądał wtedy, gdy Telimena szukała w biurku planu Petersburga”.

Opinie:

Jan Tomkowski doprowadził esej literaturoznawczy do najwyższego poziomu, z jakim dziś w humanistyce polskiej mamy do czynienia”.(z recenzji prof. Wiesława Rzońcy)

Kilka słów o autorze:

Jan Tomkowski (1954) – eseista, prozaik, historyk literatury, badacz idei, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykładał między innymi na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Zajmuje się głównie literaturą XIX i XX wieku. Autor ponad trzydziestu książek, wielokrotnie wznawianych zbiorów esejów, monografii, syntez, podręczników, a także książek autobiograficznych i powieści. Ostatnio opublikował powieść „Jesień” (2018). W 2017 roku w serii Biblioteka Narodowa ukazał się w jego opracowaniu tom „Polski esej literacki. Antologia”.

Tytuł „Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny"
Autor: JaN Tomkowski
Seria: Osso Wczoraj i Dziś
Projekt okładki: Frycz i Wicha
Opracowanie graficzne: Tomasz Smołka / Studio Format
Wydawca: Wydawnictwo Ossolineum
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2019, premiera: 4 października 2019
Wydanie pierwsze
Objętość: 376 stron
Format: 14.8 × 22.8 cm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-66267-13
Cena sugerowana: 39,00 zł

Podba mi się, kupuję:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się