Premiera „Zeszytu z wierszami z Auschwitz” na Targach Książki w Goeteborgu

Premiera „Zeszytu z wierszami z Auschwitz” na Targach Książki w Goeteborgu

Premiera „Zeszytu z wierszami z Auschwitz” na Targach Książki w Goeteborgu

Udostępnij

Zawierający poezję więźniarek z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych „Zeszyt z wierszami z Auschwitz” został zaprezentowany po raz pierwszy w czwartek na Targach Książki w Goeteborgu. Wydawnictwo powstało z inicjatywy Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

"Można powiedzieć, że to światowa premiera" - przekazał PAP dyrektor Instytutu Paweł Ruszkiewicz.

Zeszyt z rękopisami zachował się dzięki Bożenie Janinie Zdunek z domu Misiewicz (1918-2015), więźniarki obozów Auschwitz-Birkenau i Ravensbrueck, która po wojnie znalazła się w Szwecji w ramach akcji białych autobusów Szwedzkiego Czerwonego Krzyża.

Geneza zbioru poezji sięga najprawdopodobniej jesieni 1943 roku, gdy Polka trafiła do obozowego szpitala, gdzie więźniarki w nielicznych wolnych chwilach recytowały z pamięci dające im otuchę powstałe w niewoli wiersze. Jak wskazuje okładka, zeszyt pierwotnie miał służyć jako rejestr numerów obozowych zmarłych kobiet.

Z inicjatywy dyrektora Instytutu Polskiego 32-stronicowy zeszyt w szerokie linie z 18 wierszami spisanymi różnym charakterem został zaprezentowany w lutym 2020 roku na wystawie w Sztokholmie. Następnie syn więźniarki Bogusław Adam Zdunek przekazał wymagający konserwacji zeszyt Muzeum Auschwitz.

Po zakończeniu pandemii Instytut Polski kontynuował projekt we współpracy z Muzeum Auschwitz, wiersze zostały przełożone na język szwedzki oraz angielski i wydane w formie zbioru z opisami pod tytułem "Zeszyt z wierszami z Auschwitz" .

W niedzielę ostatniego dnia Targów Książki w Goeteborgu obozową poezję interpretować będą aktorki, związana ze Szwecją Małgorzata Pieczyńska oraz Sara Sommerfeldt.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ ap/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się