Dom Wydawniczy REBIS z Poznania poleca Państwa uwadze swoje ostatnie nowości wydawnicze z 16 maj 2023 roku. Zapraszamy na www.rebis.com.pl
1. Wojny Napoleońskie. Historia globala, t.2
Nota o książce:
Prestiżowe nagrody dla najlepszej książki roku: Gilder Lehrman Prize for Military History (2020) oraz Distinguished Book Awaed (2021) Society for Military History
Mistrzowsko wykorzystując materiał źródłowy w kilku językach, profesor Mikaberidze stworzył imponujące rozmachem dzieło opisujące wojny, które zaczęły się w czasie rewolucji francuskiej i trwały do klęski Napoleona w 1815 roku. Początkowo toczone we własnej obronie, pod wpływem Bonapartego stały się narzędziem budowy globalnego imperium. Równolegle z walkami w Europie mocarstwa rywalizowały o hegemonię w obu Amerykach, Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie. W okresie między reformacją a wybuchem pierwszej wojny światowej to właśnie wojny napoleońskie były wydarzeniem, które w największym stopniu odmieniło świat, ich skutki zaś są widoczne do dzisiaj.
Ogromna skala wojen napoleońskich sprawiła, że odcisnęły one piętno na wydarzeniach politycznych, kulturalnych, dyplomatycznych i militarnych w każdym niemal zakątku świata. W Egipcie dzięki nim do władzy doszedł Muhammad Ali i stworzył silne państwo. W Ameryce Północnej były przyczyną sprzedaży Luizjany Stanom Zjednoczonym, a następnie wojny amerykańsko-brytyjskiej z lat 1812–1815, które otworzyły drogę do szybkiej ekspansji terytorialnej USA. W Ameryce Łacińskiej stanowiły inspirację dla ruchów narodowowyzwoleńczych, które położyły kres kolonialnej władzy Hiszpanii. Nie jest to jednak wyłącznie historia militarna tego przełomowego okresu. Oprócz ukazania globalnego zasięgu wojen napoleońskich autor przedstawia szeroki społeczny i ekonomiczny kontekst wydarzeń, wpływ innowacji technologicznych, analizę wewnętrznej polityki poszczególnych uczestników tej rozgrywki oraz splot ich interesów handlowych, działań dyplomatycznych, sojuszy i imperialnych ambicji.Wojny napoleońskie. Historia globalna, których drugi tom właśnie trzymasz, Drogi Czytelniku, to oparta na wieloletnich badaniach, błyskotliwie napisana praca naukowa będąca monumentalnym wkładem w nasze rozumienie tego kluczowego okresu dziejów świata.
Opinie o książce:
O wiele głębsza i obszerniejsza niż jakakolwiek dotychczasowa historia wojen napoleońskich. Prawdziwy majstersztyk. - ANDREW ROBERTS autor biografii Napoleon Wielki
Profesor Mikaberidze potwierdza, że jest jednym z najwybitniejszych współczesnych badaczy epoki napoleońskiej. Nikt nie będzie mógł studiować czasów Napoleona bez sięgnięcia po tę globalną historię. - THIERRY LENTZ dyrektor Fondation Napoléon
Wyjątkowe dzieło naukowe. Pomimo objętości, zakresu i szczegółowości narracja nigdy nie słabnie. Trudno oczekiwać, by ktoś lepiej opisał tę historię. - LAWRENCE FREEDMAN „Foreign Affairs”, autor Przyszłej wojny
Wciągająca i autorytatywna.- BRENDAN SIMMS „The Times Literary Supplement”, autor Tańca mocarstw
Długo oczekiwana i niezwykle potrzebna prawdziwie globalna historia wojen z lat 1789–1815. Otwiera nowe perspektywy, pozwalając zrozumieć ten punkt zwrotny światowej historii. Lektura obowiązkowa dla wszystkich badających ów okres. - MICHAEL S. NEIBERG U.S. Army War College, autor książki Taniec furii.
Wybuch pierwszej wojny światowej oczami EuropejczykówHistoria wojen napoleońskich dla XXI wieku - ALAN FORREST University of York
Przejrzysta, dokładna, oparta na najnowszych badaniach, wzbogacona szczegółami historia wojen napoleońskich. Znajdziesz tu zarówno opis bitwy pod Austerlitz, jak i informację, ile koni stracił Napoleon w kampanii rosyjskiej.- DAVID A. BELL „London Review of Books”
Kilka słów o autorze:
Alexander Mikaberidze to znany na całym świecie ekspert od epoki napoleońskiej i profesor historii europejskiej na Uniwersytecie Stanowym Luizjany, gdzie jest również dyrektorem James Smith Noel Collection. Polscy czytelnicy znają jego książki Bitwa pod Borodino 1812. Napoleon w walce z Kutuzowem oraz Bitwa nad Berezyną 1812. Wielka ucieczka Napoleona, którą uznano w Polsce za najlepszą książkę napoleońską roku 2019 (nagroda Złotej Pszczoły).
2. Serce zdrajcy
Niektóre tajemnice nie zostaną pogrzebane
Nota o książce:
Zima 1952 roku. Niewidzialny zabójca skrada się ulicami Leningradu. Kościej Nieśmiertelny powrócił. Ten złowieszczy bohater z rosyjskich podań ludowych pozostawia przy swoich ofiarach charakterystyczny makabryczny podpis.
Trzy tysiące kilometrów dalej w gułagu były porucznik milicji Rewol Rossel jest bliski śmierci. Ale pojawia się okrutny wybawiciel: śledczy radzieckiego aparatu bezpieczeństwa major Nikitin, który wiele lat temu zniszczył mu życie.Rossel łączy siły ze swoim dawnym oprawcą i razem ruszają tropem mordercy. Muszą go pojmać za wszelką cenę, ale po drodze natrafiają na inne zagadki.
Tajemniczy szyfr ukryty w wyjątkowym egzemplarzu Księcia Machiavellego. Ślady wiodące do konającej Trzeciej Rzeszy. Wskazówkę prowadzącą do broni o niewyobrażalnej mocy, za którą spiskowcy ze stalinowskiego Kremla są gotowi zabić.
Miasto duchów – najlepszy thriller 2020 roku
Opinie o książce:
Błyskotliwie, genialnie zaaranżowana akcja, która totalnie porywa. - Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej
Wciągający thriller z historycznym tłem. Niespodziewane zwroty akcji i wyjątkowo pomysłowy szyfr, którym posługuje się morderca. Doskonały kryminał historyczny. - Vaseem Khan
Kilka słów o autorze:
Ben Creed to pseudonim, pod którym kryją się dwaj pisarze, Chris Rickaby i Barney Thompson, którzy poznali się na kursie kreatywnego pisania agencji literackiej Curtisa Browna.Chris, który pochodzi z Newcastle upon Tyne, rozpoczął karierę jako copywriter. Najpierw pracował dla różnych agencji reklamowych, a potem założył własną. Pisze scenariusze, produkuje programy telewizyjne i jest laureatem nagrody w dziedzinie literatury eksperymentalnej. Zanim Barney zdecydował się na karierę dziennikarza, spędził dwa lata w Konserwatorium Petersburskim, gdzie studiował u legendarnego dyrygenta Ilyi Musina. Potem był dziennikarzem piszącym o kwestiach prawnych dla „Timesa” i „Financial Timesa”. Teraz jest wydawcą, pisarzem oraz pisze przemowy dla wysokiego komisarza Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców.
Pierwsza książka Chrisa i Barneya – Miasto duchów – była nominowana do nagrody Złotego Sztyletu Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej za najlepszy kryminał roku.
3. Zbuntowany Mózg
Pasjonujące historie o tajemnicach mózgu
Nota o książce:
Nasz mózg jest najbardziej skomplikowaną maszyną znaną ludzkości, lecz nawet on ma piętę achillesową: te same cząsteczki, dzięki którym istniejemy, mogą sabotować nasz umysł. I tak dziewczyna, która dopiero co skończyła studia, po południu nie pamięta, że rano jadła śniadanie, a wieczorem jest już w szpitalu – przekonana, że walczy z zombi. Mężczyzna planuje oświadczyny, ale zamiast tego wpada w szał i spazmy tak silne, że mało nie odgryza sobie języka. W Karolinie Południowej kolejni biedni farmerzy umierają podczas zagadkowej epidemii otępienia.
Sara Manning Peskin śledzi nie tylko historię pacjentów z chorobami układu nerwowego, ale też dzieje niesamowitych, często niedocenianych i bezgranicznie oddanych nauce badaczy, którym zawdzięczamy odkrycie sekretów ludzkiego mózgu, w tym Aloisa Alzheimera i Arnolda Picka. I co niezwykle ważne – ani na chwilę nie traci z oczu ludzkiego wymiaru tych chorób.
Opinie o książce:
Podobnie jak kiedyś Oliver Sacks, dziś Sara Manning Peskin inspiruje nowe pokolenie neurologów, neuronaukowców i badaczy mózgu. - Orly Avitzur, prezeska Amerykańskiej Akademii Neurologii
Peskin pisze […] z wdziękiem i ludzkim podejściem, które przypomina mi teksty Olivera Sacksa. [Ma] olśniewający styl i pełną empatii zdolność obserwacji. - Annie Murphy Paul, „New York Times Book Review”
Peskin daje czytelnikowi przenikliwy i poruszający opis kruchości i zmienności naszych stanów umysłowych i emocjonalnych oraz naszego zachowania i pokazuje, jak mogą na nie wpływać dysfunkcje definiujących je cząsteczek”. - Adrian Woolfson, „Wall Street Journal”
Fascynujące opowieści o chorobach układu nerwowego […] wsparte przejrzystym wyjaśnieniem ich przyczyn oraz możliwości leczenia. - „Harvard Magazine”
Książka oparta na rzetelnych badaniach, zrozumiała nawet dla laika. […] lektura szczególnie cenna dla tych, których bliscy borykają się z chorobami mózgu. - „Kirkus Reviews”
Neurolożka Peskin zadebiutowała imponującą opowieścią o poszukiwaniu leków na choroby układu nerwowego, w tym na różne postaci otępienia. - „Publishers Weekly”
Kilka słów o autorze
Sara Manning Peskin jest praktykującą neurolożką, adiunktem na Uniwersytecie Pensylwanii. Publikowała między innymi w „New York Times”, „Boston Globe Magazine” oraz „The Philadelphia Inquirer”. Mieszka w Filadelfii.
4. Kate Bush w 50 odsłonach
Nie pragnęłam sławy. Nie o tym marzyłam. Chciałam nagrywać płyty. To coś zupełnie innego niż dążenie do sławy. - Kate Bush
Nota o książce:
Kate Bush jest jedną z najbardziej niezwykłych i enigmatycznych artystek naszych czasów, znaną z wyrafinowanych albumów oraz takich przebojów jak Running Up That Hill, Wuthering Heights czy Babooshka. Biografia Toma Doyle’a to składający się z 50 rozdziałów wielostronny portet tej wybitnej wokalistki, kompozytorki i tancerki. Książka zawiera obszerne fragmenty rozmów, które autor przeprowadził z Kate oraz ludźmi bliskimi jej osobiście i zawodowo, takimi jak jej brat John Calder Bush czy David Gilmour z Pink Floyd. Znajdziemy tu również opisy i analizy piosenek, albumów, koncertów, teledysków oraz wielu ważnych wydarzeń związanych z nieszablonową karierą Kate Bush, która dzięki serialowi Stranger Things podbiła serca kolejnego pokolenia słuchaczy.
Kilka słów o autorze:
Tom Doyle jest cenionym dziennikarzem muzycznym i wieloletnim współpracownikiem miesięczników „Mojo” i „Q”. Jego teksty ukazywały się również na łamach takich czasopism jak „Billboard”, „The Guardian”, „The Times” i „Sound on Sound”. Wśród artystów, o których pisał, są m.in. Paul McCartney, Elton John, Yoko Ono, Keith Richards, U2, Madonna i R.E.M. Opublikował znakomicie przyjęte książki The Glamour Chase: The Maverick Life of Billy MacKenzie i Man on the Run: Paul McCartney in the 1970s. Mieszka w Londynie.
5. Kobiety, które nie chcąsię bać
Daj sobie prawo do życia bez lęku i strachu
Skąd bierze się lęk?Czego boją się kobiety?Jak pokonać strach i żyć odważnie?
Nota o książce:
Lęk to uczucie destrukcyjne. Podcina skrzydła, odbiera radość życia, wiarę w siebie oraz niszczy zaufanie do innych. Sprawia, że wątpimy we własne umiejętności i nie korzystamy z szans, które przynosi los. Wywołuje podejrzliwość i skłonność do nadmiernej kontroli. Pcha nas w objęcia wstydu. Skąd bierze się lęk? Jaka jest różnica między lękiem a strachem? Kiedy powstają zaburzenia lękowe? Czym są ataki paniki i jak sobie z nimi radzić? Czego boją się kobiety w różnych obszarach życia? Czy lęk ma dobre strony? Jak stworzyć nową perspektywę, oswoić lęk i przekuć go w odwagę? To część pytań, na które psycholożka i psychoterapeutka Marzena Mawricz odpowiada w swojej książce. I pokazuje, że życie, w którym strach i lęk nie mają destrukcyjnej mocy, jest możliwe.Jeśli nie chcesz się bać - jest to książka dla ciebie.
Kilka słów o autorce:
Marzena Mawricz - psycholożka, psychoterapeutka, trenerka. Prowadzi psychoterapię indywidualną osób dorosłych, a także terapię par. Ukończyła psychologię ze specjalizacją psychologa klinicznego, a dyplom psychoterapeuty integracyjnego uzyskała w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Mellibrudy. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej. Wiedzą psychologiczną dzieli się w programach telewizyjnych, radiowych, w prasie, a także podczas szkoleń.