słowo/obraz  terytoria

słowo/obraz terytoria

Premiery książkowe słowo/obraz terytoria

Udostępnij

Gdańskie wydawnictwo słowo/obraz terytoria poleca Państwa uwadze swoje grudniowe nowości i zapowiedzi tytułowe.

1. 1. Piotr Augustyniak, Wyspiański / Zbudź się, Polaku!

Nota o książce:

Wyspiański jest ideą, która pozwala zrozumieć zawikłanie, grozę i nieprzypadkowość tego, co ostatnio dzieje się w naszym kraju. I jest wstrząsającym apelem, by stawić temu czoła inaczej niż w publicystyczno-komentatorskiej paplaninie czy okazjonalnej, przypominającej pospolite ruszenie mobilizacji. Wyspiański proponuje w to miejsce długi proces przepracowania, który za pomocą ironii i sarkazmu, jak też patosu i grozy ma wyprowadzić polską tożsamość z jej śmiertelnie groźnego zapętlenia.

Książka, którą prezentujemy, jest zapisem pięciu spotkań w ramach cyklu „Sztuka myślenia” w Teatrze w Krakowie im. Juliusza Słowackiego. Wybitni polscy intelektualiści zmagają się z pytaniem o Polskę, Wyspiańskiego i współczesną sytuację społeczno-tożsamościową. Wspiera ich w tym teatralny performans i zaangażowana w rozmowę publiczność.

Artykuł "Polacy, obudźcie się. Z Wyspiańskim" w Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej 

 Recenzja_Tygodnik_Powszechny_dodatek_26_11_17.pdf

Paweł Mościcki stworzył książkę trudną do zaklasyfikowania. Z jednej strony jest to monografia twórczości Charlesa Chaplina, omawiająca całokształt jego przedsięwzięć, włącznie z kilkoma niezrealizowanymi projektami filmowymi czy próbkami literackimi. Z drugiej strony jest to rozprawa z antropologii obrazu, podejmująca wątki związane z teorią kina, kulturą wizualną czy historią kultury. Wreszcie jest to także książka ze wszech miar filozoficzna, której naczelnym tematem jest skomplikowana sieć relacji między komedią a historią. Wszystkie te wątki i poziomy wywodu łączą się ze sobą w wartką i fascynującą podróż śladami jednego z najbardziej niezwykłych artystów XX wieku. Równolegle toczy się tu również opowieść o minionym wieku, pełnym wydarzeń tak strasznych, że możliwych do opowiedzenia tylko w formie komediowej.

Paweł Mościcki o książce "Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości". Audycja "Hrapkowicz" Czwórki Polskiego Radia

Tytuł: Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości
Autor: Paweł Mościcki
Seria: Artyści
Wydawca: słowo/obraz terytoria
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2017
QWydanie: I
Objętość: 372 strony
Format 163x226 mm
Oprawa broszurowa
ISBN: 978-83-7453-483-3
Cena rynkowa: 49,00 zł
Nasza cena: 41,65 zł


3. Piotr Sobolczyk, Gotycyzm - modernistyczny sobowtór odmieńca

Nota o książce:

Modernizm miał swoje duchy i potwory. Niekiedy dyskredytował gotycyzm pisany serio, spychał go na margines albo bawił się w pastisze. Gotycyzm jest narracją słabo dostrzegalną i niezbyt cenioną w polskiej kulturze. Przeczytać Ciemności kryją ziemię Andrzejewskiego nie jako alegorię stalinizmu, lecz jako klasyczną powieść gotycką? Uznać Skandal w Wesołych Bagniskach Choromańskiego za bezpośrednią inspirację Opętanych Gombrowicza? Białoszewski wywołujący duchy w PRL-owskiej Warszawie i przebierający się za strzygę w korytarzu mrówkowca? Kobieca potworność jako gnostycka Sophia w Almie Filipiak? Frankensteinowskie wątki w cyklu o Panu Kleksie Brzechwy i masońskie ryty w Kajtusiu czarodzieju Korczaka? Wszystko to brzmi sensacyjnie, a więc w zgodzie z gotycką konwencją. Tło komparatystyczne tworzą angielskie powieści gotyckie i wiktoriańskie. Gnoza i groza. Gnostycyzm i gotycyzm.

„Książka Piotra Sobolczyka to propozycja nietuzinkowa – kontrowersyjna, ale też inspirująca. Kontrowersyjna, bo proponuje interpretacje radykalne. Inspirująca, bo zajmuje się gatunkiem i problematyką, które dotychczas nie były nadmiernie wykorzystywane, a przecież – jak pokazuje ta książka – mogą dostarczyć narzędzi i interpretacyjnej energii do przewartościowania naszego myślenia o tekstach osadzonych już w historycznoliterackich rozpoznaniach. Ale też dlatego, że w ciekawy sposób pokazuje, jak polifoniczne mogą być modernistyczne projekty”.

Tytuł: Gotycyzm - modernistyczny sobowtór odmieńca
Autor: Piotr Sobolczyk
Seria: Wokół literatury
Wydawca: słowo/obaz terytoria
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2017
Wydanie: I
Objętość: 352 strony
Format 140x225 mm
oprawa broszurowa szyta nićmi
ISBN: 978-83-7908-065-6
Cena rynkowa: 49,00 zł
Nasza cena: 41,65 zł


Zapowiedź:

1. Bruno Schulz, Szkice krytyczne (Dzieła zebrane, t. 7)

Nota o książce:

Bruno Schulz zawsze stał po stronie autorów, nawet gdy sam wcielał się w niewygodną dla siebie rolę krytyka. Nie chciał sobie „arrogować” porównującego i oceniającego spojrzenia znawcy, przedkładając nad nie sąd prywatnego konsumenta i amatora. Być może dlatego tom zawierający wszystkie jego szkice krytyczne liczy zaledwie czterdzieści dwa teksty. I być może dlatego w każdym z tych tekstów Schulz wykracza daleko poza horyzont klasycznych badań literackich czy codziennej praktyki recenzenckiej i podąża w stronę krytyki autorskiej, wykorzystującej narzędzia hermeneutyki, psychoanalizy i mitografii, by wydobyć z omawianego dzieła najgłębsze pokłady sensów.

Szkice krytyczne Schulza, zarówno fundamentalne dla zrozumienia jego dzieła eseje, wnikliwe prace literaturoznawcze, jak i drobne recenzje, przyczynki, notatki z lektury czy autoeksplikacje, potwierdzają, że był on jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych interpretatorów literatury i sztuki. Pozwalają także sformułować jego prywatną filozofię literatury i credo artysty, których nigdy nie wyraził w swoim dziele wprost.

Tytuł: Szkice krytyczne (Dzieła zebrane, t. 7)
Autor: Bruno Schulz
Seria: Schulz - dzieła zebrane
Wydawca: słowo/obraz terytoria
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2017
Wydanie: I
Objętość: 348 stron
Format 162x215 mm
Oprawa twarda
ISBN: 978-83-7453-415-4
Cena rynkowa: 65,00 zł
Nasza cena: 55,25 zł


2. Wybór i opracowanie Grzegorz Boros, Obowiązek piękna. Wzorniki i traktaty architektoniczne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej 

Nota o książce:

Gdańskiej jest jedną z najcenniejszych w Polsce – ze względu na rangę poszczególnych dzieł i jej kilkusetletnie związki z miastem, jego kulturą i życiem intelektualnym. Wzorniki stanowiły inspirację dla budowniczych Gdańska w złotym okresie jego rozwoju – ukazywały nie tylko detale architektoniczne i ich funkcjonalne zastosowanie, ale również porywające rozmachem wizji plany miast idealnych. Książka Obowiązek piękna ułatwia wędrówkę w poszukiwaniu tych idei i konkretnych realizacji w przestrzeni starego Gdańska oraz podsuwa inspirujące rozwiązania konserwatorom zabytków, architektom, inwestorom i budowniczym współczesnego miasta.

Spotkanie promujące wydanie książki "Obowiązek piękna" odbędzie się 11 grudnia o godzinie 18 w Nadbałtyckim Centrum Kultury. Szczegóły w zakładce "Wydarzenia". Wstęp wolny!

Tytuł: Obowiązek piękna. Wzorniki i traktaty architektoniczne w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej
Wybór i opracowanie Grzegorz Boros  przy współudziale
Anny Frąckowskiej  i Franciszka Skibińskiego
Wydawca: słowo/obraz terytoria
Miejsce i rok wydania, Gdańsk, grudzień 2017
Wydanie: I
Objętość: 320 stron
Format 205x270 mm
oprawa twarda
ISBN: 978-83-7908-091-5
Cena rynkowa: 95,00 zł
Nasza cena: 80,75 zł


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się