Premiery REBIS-u: "Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy", Adrian Goldsworthy

Premiery REBIS-u: "Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy", Adrian Goldsworthy

Premiery REBIS-u: "Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy", Adrian Goldsworthy

Udostępnij

Dwaj królowie Macedonii, ojciec i syn, przeobrazili słabe państewko na północy Grecji w imperium na skalę światową i tym samym zmienili bieg historii. O tym wszystkim możecie przeczytać w najnowszej publikacji Adriana Goldsworthy'ego "Filip i Aleksander. Królowie i zdobywcy", w tłumaczeniu Janusza Szczepańskiego.

Dwaj królowie Macedonii, ojciec i syn, przeobrazili słabe państewko na północy Grecji w imperium na skalę światową i tym samym zmienili bieg historii.

W swym krótkim życiu Aleksander Wielki rozgromił i usunął w cień potęgę Persji, przekroczył Hindukusz i zapanował nad ziemiami należącymi dzisiaj do Pakistanu. Stworzył w ten sposób gigantyczne królestwo rozciągające się od Adriatyku po subkontynent indyjski. Ogromny sukces zawdzięczał jednak nie tylko własnemu geniuszowi i niespożytej energii. Jego fundamentem były dokonania ojca. Historia namalowała Filipa II jako starca, którego śmierć z rąk zamachowca umożliwiła Aleksandrowi przejęcie władzy – był on jednak postacią o wiele bardziej znaczącą. Przez dziesiątki lat twardej wojaczki i przebiegłej dyplomacji zjednoczył swój kraj i podbił całą Grecję. Jego syn odziedziczył to wszystko w najdogodniejszym momencie i wieku, by okryć się jeszcze większą chwałą. We dwóch odegrali wielką rolę w  krzewieniu greckiej mowy i kultury na olbrzymim obszarze, czego konsekwencje były liczne i doniosłe. To dzięki temu Nowy Testament spisany jest w grece, a greckojęzyczne cesarstwo „rzymskie” – Bizancjum – przetrwało w Lewancie tysiąc lat od upadku ostatniego cesarza rządzącego w Italii.

 Autorytatywna, a przy tym przystępnie napisana książka Filip i Aleksander to najnowsza z cyklu cieszących się uznaniem prac Adriana Goldsworthy’ego o tematyce starożytnej – mistrzowskie dzieło znawcy historii.

 Opinie o książce:

„Ekscytująca lektura, tak udana pod względem realizowania ambicji jak panowanie Filipa i z horyzontem tak rozległym jak podboje Aleksandra”.- Tom Holland, autor książki Perski ogień: Pierwsze starcie Wschodu z Zachodem

„Filip i Aleksander to kolejny wspaniały wytwór historycznego kunsztu Adriana Goldsworthy’ego, łączący nieskazitelną rzetelność akademicką z narratorską swadą, wnikliwością analizy i bezstronnością oceny. Autor po mistrzowsku rozpatruje złożone stosunki  między ojcem i synem, niezdolność greckich miast-państw do powstrzymania macedońskiej ekspansji i epicką skalę niemal globalnych podbojów Aleksandra”. - Victor Davis Hanson, autor A War Like No Other: How the Athenians and Spartans Fought the Peloponnesian War

Kilka słów o autorze:

Adrian Goldsworthy uzyskał doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego pierwsza książka, Armia rzymska na wojnie, została uznana przez Johna Keegana za „imponujące dzieło, oryginalne w podejściu do tematu i znakomite pod względem stylu”. Siedem kolejnych sprzedało się w ponad ćwierci miliona egzemplarzy; przetłumaczono je na kilkanaście języków. Po polsku ukazały się  biografia Cezara, W imię Rzymu, Pax Romana (REBIS 2018) oraz Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich (REBIS 2021). Goldsworthy jest także autorem poczytnych serii powieści historycznych rozgrywających się w Brytanii pod rzymskim panowaniem (ukażą się wkrótce nakładem Domu Wydawniczego REBIS) oraz z czasów napoleońskich. Obecnie całkowicie poświęcił się pisaniu, regularnie współpracuje też przy tworzeniu dokumentalnych programów telewizyjnych dotyczących starożytności.

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się