Prezentacja przyszłej siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski

Prezentacja przyszłej siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski

Prezentacja przyszłej siedziby i wystawy stałej Muzeum Historii Polski

Udostępnij

26 listopada na warszawskiej Cytadeli odbyła się prezentacja nowo powstającej siedziby Muzeum Historii Polski. W spotkaniu udział wziął wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński oraz przedstawiciele mediów.

Budowa Muzeum Historii Polski jest mniej więcej na półmetku, konstrukcja jest w zasadzie gotowa, w tej chwili trwa montaż dźwigarów dachowych, mamy już w środku największe wielkogabarytowe eksponaty, jak będziemy mieli gotowy dach to pozostają nam instalacje wewnętrzne, wykańczanie wnętrz oraz montaż wystawy stałej” tymi słowami dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro rozpoczął prezentację na temat budowy gmachu muzeum oraz wystawy stałej, która odbyła się w przyszłej Sali Audytorium. Jak powiedział wicepremier Gliński “To jest muzeum, które ma pomieścić całą polską historię, ale także ma być wielofunkcyjne, ma dobrze służyć polskiemu społeczeństwu i Polsce".

Sala Audytorium, w której odbywała się prezentacja została zbudowana w technologii "box in box". Bryła sali jest wewnętrznie wyodrębniona od pozostałej konstrukcji budynku. Środkowe "pudło" sali widowiskowej jest posadowione na wibroizolatorach elastomerowych dzięki czemu będzie maksymalnie odizolowane akustycznie od pozostałych pomieszczeń Muzeum. Po otwarciu audytorium pomieści nawet 600 osób

Zaproszeni goście mieli możliwość przejść przez najważniejsze pomieszczenia przyszłej siedziby Muzeum Historii Polski takie jak: centrum konferencyjne, hol, sala wystaw czasowych, sale wystawy stałej.

Duże wrażenie robiły prace budowlane związane z montażem stalowych dźwigarów dachowych przy użyciu jednego z największych dźwigów samojezdnych - Terex DEMAG CC2800-1. Z uwagi na jego rozmiary został dostarczony na teren budowy w częściach na kilkudziesięciu TIR-ach, a jego montaż trwał kilka dni. Maksymalny udźwig maszyny to 600 ton. Na budowie jest wykorzystywany jest do przenoszenia ciężkich elementów dachu, w tym dźwigarów o długości 45 metrów i wysokości 4 metrów. Całkowity ciężar konstrukcji wyniesie 1000 ton.

Jak zaznaczył wicepremier Gliński przyszłe Muzeum Historii Polski "to miejsce, które dla Warszawy będzie wielką wartością dodaną, a dla Polski będzie symbolem naszego dziedzictwa i naszej historii"(…) "I to symbolem przekazywanym w sposób nowoczesny i poznawczo na najwyższym poziomie".

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się