Prezydent: żądanie skreślenia „W pustyni i w puszczy” z listy lektur – absurdalne

Prezydent: żądanie skreślenia „W pustyni i w puszczy” z listy lektur – absurdalne

Prezydent: żądanie skreślenia „W pustyni i w puszczy” z listy lektur – absurdalne

Udostępnij

Skreślenie z listy lektur szkolnych „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to byłoby zakłamywanie prawdy historycznej, a także prawdy, która jest częścią literatury; tego typu żądania uważam za absurdalne – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku, co sądzi o pomyśle wykreślenia z listy lektur szkolnych książki Henryka Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy", ze względu na to, że w opinii niektórych przyczynia się ona do umacniania postaw rasistowskich.

"Proponuje, żeby nie czytać konspektów o książce Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" tylko przeczytać książkę Henryka Sienkiewicz "W pustyni i w puszczy". To pierwsza sprawa" - powiedział prezydent.

Druga sprawa, jak dodał, "W pustyni i w puszczy" to książka, która został napisana już przed wiekiem. "W związku z powyższym to jest książka, która w swojej atmosferze i w tym, co tam jest napisane, oddaje po prostu istotę tamtym czasów. Czy my mamy wyrzucić książki dlatego, że oddają istotę swoich czasów i w nich jest zawarta prawda historyczna o tamtych latach, o postawach, i o tym jak nazywano pewne rzeczy, tylko dlatego, że my dzisiaj nazywamy je inaczej?" - pytał prezydent.

Podkreślił, że absolutnie nie zgadza się z taką postawą. "Uważam, że to byłoby po prostu zakłamywanie prawdy historycznej; to było zakłamywanie także prawdy, która jest częścią literatury. W związku z powyższym tego typu żądania uważam za absurdalne" - powiedział Andrzej Duda.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się