Prof. Andrzej Nowak z Nagrodą im. Janusza Kurtyki za książkę „Pierwsza zdrada Zachodu”

Prof. Andrzej Nowak z Nagrodą im. Janusza Kurtyki za książkę „Pierwsza zdrada Zachodu”

Prof. Andrzej Nowak z Nagrodą im. Janusza Kurtyki za książkę „Pierwsza zdrada Zachodu”

Udostępnij

Prof. Andrzej Nowak został laureatem Nagrody im. Janusza Kurtyki za książkę „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement”. Tematyka tegorocznej, czwartej edycji konkursu brzmiała „Wobec systemu sowieckiego i ideologii komunistycznej”.

Konkurs zorganizowała Fundacja im. Janusza Kurtyki w Warszawie, której misją jest współkształtowanie polskiej polityki historycznej. Fundacja poinformowała też, że za pracę „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956” przyznano wyróżnienie prof. Bogusławowi Kopce.

Podczas posiedzenia Rady Programowej Fundacji i na podstawie - jak podkreślono - merytorycznej dyskusji nad recenzjami konkursowymi wszystkich finałowych prac Rada za najlepszą uznała pracę prof. Andrzeja Nowaka „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement”.

Książkę tę w 2015 r. opublikowało Wydawnictwo Literackie w Krakowie, zaznaczając przy tym, że prof. Nowak przedstawia w niej nieznane dokumenty, z których wynika, że „w 1920 roku europejskie mocarstwa były gotowe przehandlować Polskę w zamian za pokój z bolszewicką Rosją”.

Prof. Tadeusz Wolsza, który był recenzentem konkursowym nagrodzonej książki, podkreślił, że nagłaśnia ona cyniczną grę dyplomatyczną polityków brytyjskich, bolszewickich i czechosłowackich, na czele z przywódcami tych państw.

„To niewątpliwie pionierska praca na temat stanowiska Wielkiej Brytanii wobec wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Autor odwołał się do nieznanej wcześniej dokumentacji, na bazie której zdemaskował prawdziwe oblicze premiera Wielkiej Brytanii i jego doradców w sprawie wojny polsko-bolszewickiej oraz szeroko omówił wyjątkowo przychylną politykę Anglików wobec agresorów ze wschodu, którzy na zachód zamierzali przejść +po trupie Polski+” - ocenił historyk.

Fundacja im. Janusza Kurtyki dodała z kolei, że „rozległa i głęboka analiza źródeł pozwoliła prof. Nowakowi podważyć wiele obowiązujących dotąd w historiografii zachodniej mitów na temat polityki głównych graczy międzynarodowych wobec Polski w 1920 r.”. „Obraz niektórych przedstawicieli ówczesnych elit jest wręcz kompromitujący” - dodała fundacja, która zapewniła też, że formą Nagrody jest przetłumaczenie zwycięskiej pracy na język angielski oraz jej wydanie w renomowanym wydawnictwie naukowym. Następnie Fundacja zorganizuje uroczystą Galę Konkursową w Warszawie oraz promocję książki na Zachodzie.

Dodatkowo Rada Programowa Fundacji przyznała wyróżnienie Prof. Bogusławowi Kopce za książkę „Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956”, którą w 2019 r. opublikowało w Krakowie również Wydawnictwo Literackie. „Bardzo trafny tytuł, świeża tematyka, zgrabna narracja, klarowna konstrukcja, przekonywująca argumentacja, szeroki i dobrze zaprezentowany kontekst historyczny - to przepis Bogusława Kopki na dzieło o dużej wartości poznawczej i literackiej” - ocenił historyk prof. Andrzej Chwalba, której jest autorem konkursowej recenzji pracy.

Prof. Andrzej Nowak jest historykiem, publicystą; w latach 80. XX w. był zaangażowany w działalność opozycyjną - w stanie wojennym był współorganizatorem tzw. Wolnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzącego wykłady z tematów zakazanych dla grup robotniczych. Był także współpracownikiem Chrześcijańskiego Uniwersytetu Robotniczego, a publikując teksty m.in. w podziemnej „Arce” stał się specjalistą od spraw sowieckich.

W pracy naukowej prof. Nowak, który kieruje pracami Zakładu Historii Europy Wschodniej w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się głównie historią polityczną i myślą polityczną Europy Wschodniej XIX-XX w. Interesują go także studia porównawcze nad imperiami, pamięć kulturowa w Europie Wschodniej i geopolityka. Ponadto prof. Nowak kieruje Zakładem Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami XIX i XX w. w Instytucie Historii PAN.

W ubiegłym roku został kawalerem Orderu Orła Białego - w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, a także za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się