Relacja z konferencji prasowej poświęconej trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Relacja z konferencji prasowej poświęconej trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Prof. Piotr Gliński: „Dziecko powinno mieć kontakt z czytaniem codziennie”. Relacja z konferencji prasowej poświęconej trzeciej odsłonie kampanii „Mała książka – wielki człowiek”

Udostępnij

Dziś o godzinie 14.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzezinach odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowej odsłonie kampanii Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. W konferencji wzięli udział: i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, rysownik Józef Wilkoń, autor ilustracji do Pierwszych czytanek dla…, a także Małgorzata Małyska, prezes Fundacji dla Edukacji POLIS. Wszyscy zgodnie podkreślali pożytki płynące ze wspólnego czytania z dziećmi, wyrażając nadzieję, że tak szeroko zakrojona kampania przyczyni się do poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, zwłaszcza pośród rodziców.

Gości i dziennikarzy przywitał na konferencji rzecznik Instytutu Książki Łukasz Jarocki. Następnie głos zabrał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński:

„Czytanie jest szalenie ważne. Nie tylko dostarcza wiedzy, ale tworzy wrażliwość, świadczy o naszych zasobach intelektualnych w długiej perspektywie. Dlatego prowadzimy w Polsce wielki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, na który przeznaczono 700 milionów złotych. Ten program obejmuje wsparcie dla infrastruktury czytelniczej – sfinansowano z niego około 200 bibliotek. Ponadto zakupiono dzięki niemu 16 milionów książek”.

„Oprócz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczęliśmy kampanię Mała książka – wielki człowiek. To łącznie prawie 20 milionów w ciągu trzech lat. Instytut Książki rozdał już 600 tysięcy książeczek dla najmłodszych. Teraz będziemy rozdawać książeczkę Pierwsze czytanki dla…, którą pięknie zilustrował Józef Wilkoń” – powiedział minister Gliński, akcentując, że to dopiero drugi etap kampanii i przygotowywana jest obecnie kolejna, trzecia książeczka – tym razem dla dzieci w wieku szkolnym.

„Dziecko powinno mieć kontakt z czytaniem codziennie. Sam, choć nie mam czasu, czytałem Pierwsze wiersze… i będę czytał Pierwsze czytanki…” – dodał na koniec.

Po wystąpieniu ministra Glińskiego głos zabrał dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski:

„Mają być trzy książki. Tworzymy to w trójkącie relacyjnym: dziecko, rodzice i środowisko funkcjonowania dziecka. Na początku to dom, potem przedszkole, wreszcie szkoła. Myśląc o tym w ten sposób, spróbowaliśmy cały system organizacyjny oprzeć na bibliotekach. Wydaliśmy Pierwsze wiersze…, teraz ukazują się Pierwsze czytanki…, a w tej chwili eksperci pracują nad kolejną książką”.

Dyrektor Jaworski zauważył, że udało się zatrzymać tendencję spadkową, jeśli chodzi o czytelnictwo w Polsce, jednak „niedobrze wyglądają statystyki czytelnicze między 25 a 45 rokiem życia”. Często to rodzice, dlatego „przyjście do biblioteki z rodzicem jest elementem rozbójniczego wymuszenia” na tym ostatnim, by powrócił do książek. Pierwszy nakład Pierwszych czytanek dla… to 300 tysięcy egzemplarzy.

„Nie mamy uniwersytetów, które przygotowują rodziców do rodzicielstwa – zauważyła ekspert Małgorzata Małyska. – Jak wesprzeć dziecko w rozwoju? Jak rodzic ma postępować z dzieckiem, by przygotować je do życia? Z książką można wszystko. Jeśli zostawimy cały świat, zostaniemy tylko z książką i dzieckiem, to dziecko zapamięta ten moment najdłużej. Czytanie przełoży się oczywiście także na sukcesy szkolne dziecka. To w książkach są bohaterowie, z którymi dziecko potrafi się utożsamić w niezwykły, nieporównywalny z niczym sposób”.

Małgorzata Małyska przybliżyła zawartość Pierwszych czytanek dla…, a także broszury Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki. W książce Pierwsze czytanki dla… znalazły się utwory mistrzów i czołowych współczesnych autorów, m.in. Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej, Zofii Staneckiej i Grzegorza Kasdepke.

Na koniec głos zabrał wybitny artysta, autor ilustracji do Pierwszych czytanek dla…, Józef Wilkoń:

„Nie było mi z tym łatwo. Z Tygryskami załatwiłem się w trymiga, ale weźmy wiersz Brykczyńskiego Polska – to tekst, który brzmi bardzo prawdziwie i jest bardzo trudny. Trudno zrobić taką syntezę, zawrzeć to wszystko. Trzeba było znaleźć do tego klucz”.

Na koniec Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski przeczytali przedszkolakom utwory polskich mistrzów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się