Projekt edukacyjny dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”

Projekt edukacyjny dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”

Projekt edukacyjny dla dzieci „Nasza Mała Biblioteka”

Udostępnij

"Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny dla dzieci w wieku 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami.

Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym  książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach w Słowenii.

Po sukcesie „Naszej Małej Biblioteki” w słoweńskich szkołach wydawnictwo KUD Sodobnost International postanowiło rozwinąć swój projekt, zapraszając do współpracy wydawców z innych krajów. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży. Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski. W latach 2018-2019 projekt „Nasza Mała Biblioteka” będzie realizowany w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Kultura. Liderem i koordynatorem projektu pozostaje KUD Sodobnost International ze Słowenii.

Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest zainteresowanie dzieci czytaniem książek i przekonanie ich, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda. Organizatorzy dbają, by do rąk dziecka trafiły książki wartościowe pod względem literackim, ilustracyjnym i edytorskim.

Wybór dobrej książki dla młodego odbiorcy nie jest dziś łatwy. Wśród mnóstwa dostępnych w księgarniach tytułów trudno znaleźć te najlepsze. Projekt „Nasza Mała Biblioteka” ma w tym pomóc. W jaki sposób? Zaprezentowane zostało sześć godnych polecenia książek.

Przy wyborze kierowano się ich walorami literackimi, poznawczymi i plastycznymi. Wybrano książki uznanych autorów i ilustratorów, uhonorowane nagrodami literackimi, graficznymi. Z Polski: Przemysława Wechterowicza „Jajko czy kura?” i „Proszę mnie przytulić”, ze Słowenii Petera Svetiny „Magiczny pierścień” oraz Majdy Koren „Ugotuj mi bajkę!”, z Estonii Hilli Rand „Biały jak śnieg i Czarny jak węgiel” oraz z Łotwy Martinsa Zutisa „Odkrycie, którego nie było” (roboczy tytuł polskiego wydania).

Razem z książkami każdy uczestnik otrzyma „Łamigłówki Literackie”, które w sposób ciekawy i niebanalny (rebusy, krzyżówki, ćwiczenia językowe i manualne) przybliżą dzieciom fabułę książek i pomogą zaprzyjaźnić się z ich bohaterami. Ponadto przystępnie i atrakcyjnie przedstawią kulturę krajów biorących udział w projekcie.

Oprócz ciekawych książek i materiałów edukacyjnych uczestnicy projektu „Nasza Mała Biblioteka” będą mieli okazję wziąć udział w organizowanych przez wydawnictwo Ezop spotkaniach autorskich, warsztatach, konkursach i zabawach.

Informacje o możliwości przystąpienia do projektu można znaleźć tutaj.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się