Projekt "Szlakiem wrocławskich księgarń" zakończyła mapa
Fundacja im. Karpowicza zapończyła swój projekt "Szlakiem wrocławskich księgarni" wydrukowaniem mapy. Na koniec wydano mapę mającą zlokalizować wszystkie istniejące we Wrocławiu księgarnie, również te przedwojenne. Wkrótce, po remanencie w ich centrum projektowym, czyli w księgarni "Tajne Komplety", mapy trafią do wybranych księgarń i placówek kulturalnych. Będą oczywiście bezpłatne. Mapa skupia się na centrum Wrocławia i zawiera odnośniki do punktów od niego oddalonych.
Jak dla nas prezentują się wielce klawo. Nie sądzicie?
Projekt: Malwina Hajduk
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Przypomnijmy ideę tego projektu:
Idea
Warsztatowy projekt edukacyjno-kulturalny "Szlakiem wrocławskich księgarń. Warsztatowe studium przypadku" ma na celu ukazanie wrocławskiego dziedzictwa księgarskiego z nowej perspektywy i ożywienie zainteresowania księgarniami jako cennymi kulturotwórczo miejscami na mapie polskich miast, a zwłaszcza na mapie Wrocławia, który od lat boryka się z kryzysem rynku książki. W naszej ocenie atrakcyjny, rzetelny, integrujący lokalną społeczność i nowocześnie poprowadzony cykl warsztatowy - skierowany zarówno do mieszkańców zainteresowanych wrocławskim dziedzictwem, jak i do wrocławskich księgarzy - zaowocuje w naszej ocenie wzrostem zainteresowania księgarniami autorskimi jako kontynuatorami bogatego dziedzictwa wrocławskiego księgarstwa. Potwierdzi to również miejsce, w którym będą odbywać się warsztaty - prowadzona przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza księgarnia Tajne Komplety, którą uznaje się za jedną z najważniejszych wrocławskich księgarń.
Trzon przedsięwzięcia ma charakter warsztatowy: w księgarni Tajne Komplety odbyło się *cykl 6 spotkań grup roboczych *i warsztaty połączone z dyskusjami, które były prowadzone według opracowanego wcześniej scenariusza. Scenariusz przewidywał naświetlenie aktualnej sytuacji księgarń wrocławskich z historycznej i międzynarodowej perspektywy, jak również zawierał cenne wprowadzenie w tajniki współczesnego księgarstwa ukazanego w kontekście wrocławskim. Na każde spotkanie byli zaproszeni goście (eksperci i praktycy) związani z wrocławskimi księgarniami (działającymi bądź zlikwidowanymi), którzy przybliżali nam przykłady najważniejszych zjawisk i przykładów z historii wrocławskiego księgarstwa.
Efekty
Warsztatowa specyfika przedsięwzięcia - oprócz roli popularyzatorskiej oraz integrującej wrocławskie środowisko księgarskie - przyniesie również trwałe efekty. Podczas spotkań grupy roboczej pejzaż wrocławskiego księgarstwa zostanie zmapowany zarówno pod względem dawnych, jak i współcześnie istniejących księgarń. Rezultatem prowadzonych działań będzie opracowanie "Szlaku wrocławskich księgarń".
Szlak będzie dostępny w Internecie z otwartym dostępem na portalu Dolnośląskość.plhttp://xn--4da1o.pl (prowadzonym przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza), jak i w formie wydrukowanej mapy, która będzie ukazywać dawny i współczesny pejzaż wrocławskich księgarń. Mapy będą dostępne w każdej wrocławskiej księgarni oraz w punktach turystycznych i wrocławskich instytucjach kultury. W ten sposób zdobyta wiedza zostanie uporządkowana, a obecna pejzaż wrocławskich księgarń zyska cenną formę promocji.
Mieszkam w Nowym Jorku i nie wiem gdzie Waszą mapę tu dostać. Bardzo by mi się przydała do pisania mej książki, gdzie akcja w dużym stopniu toczy się we Wrocławiu-
pozdrawiam serdecznie Tadeusz Zielichowsk