Przemysław Czapliński

Przemysław Czapliński

Przemysław Czapliński z Nagrodą im. Jana Długosza

Udostępnij

Znamy już laureata 20. jubileuszowego Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza! Wyróżnienie określane mianem polskiego Nobla w dziedzinie humanistyki otrzymał Przemysław Czapliński, który uznanie jury zyskał książką pt. „Poruszona mapa”, podejmującą tematykę mentalnego obrazu Polski w polskiej literaturze. Zwycięzca otrzymał 30 000 zł i statuetkę dłuta śp. prof. Bronisława Chromego. Wyniki konkursu ogłoszono 26 października 2017 r. podczas uroczystej gali, która w tym roku odbyła się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

– Polskie książki humanistyczne w ostatnich latach wyraźnie się zmieniają. Jak świadczą m. in.  zgłoszenia i nominacje do Nagrody J. Długosza, obok nowatorskich specjalistycznych analiz, coraz więcej jest takich, które nie wyrzekając się najwyższych naukowych ambicji podejmują tematykę ważną i interesującą dla każdego i to w sposób, który czytelnika wciąga i angażuje. Książki Przemysława Czaplińskiego o literaturze od dawna tymi przymiotami się odznaczają, w czym zasługa (poza innymi względami) wypracowanej przez autora metody czytania, która niczym rentgen czy tomograf przenika pod powierzchnię literackich światów i fabuł, by zidentyfikować i opisać osobnicze – polskie - ludzkie pokusy i obawy,  schorzenia i dysfunkcje, przekonania i postawy – czytamy w laudacji prof. dra hab. Ryszarda Nycza, Członka Jury.

W tym roku kapituła otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń: 49 wydawnictw przesłało łącznie 75 publikacji, a jury w składzie: prof. dr hab. Władysław Stróżewski – przewodniczący, prof. dr hab. Ryszard Nycz, prof. dr hab. Jan Ostrowski, prof. dr hab. Leszek Polony, prof. dr hab. Piotr Sztompka, prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski do nagrody nominowało ostatecznie 10 pozycji:

1.    Przemysław Czapliński, "Poruszona Mapa",
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016
2.    Agnieszka Draus, "Brzmienie i sens. Studia nad twórczością Marka Stachowskiego", 
Wydawnictwo Akademii Muzycznej w Krakowie, Kraków 2016
3.    Agnieszka Gajewska, "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema",
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2016
4.    Jan Grosfeld, "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?", Wydawnictwo Świętego Wojciecha, Poznań 2016
5.    Łukasz Krzyżanowski, "Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta", Wydawnictwo CZARNE, Wołowiec 2016
6.    Emil Marat, Michał Wójcik, "Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego", likwidatora z kontrwywiadu AK, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Znak Literanova, Kraków 2016
7.    Marcin Napiórkowski, "Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014",
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2016
8.    Grzegorz Piątek, "Sanator". Kariera Stefana Starzyńskiego, 
Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2016
9.    Andrzej Leon Sowa, "Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) 
i sposoby ich realizacji", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016
10.   Jan Tokarski, "Obecność zła. O filozofii Leszka Kołakowskiego", 
Universitas Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowy, Kraków 2016

– „Poruszona mapa” to książka, po którą sięgnąć winien nie tylko miłośnik literatury, także każdy zainteresowany współczesnymi przygodami i problemami polskiej mentalności i tożsamości, które polska literatura – w lekturze Czaplińskiego – z czułością sejsmografu rejestruje, obrazuje i diagnozuje – argumentował w laudacji prof. Nycz.

W tym roku organizatorzy przyznali również nagrodę specjalną. Otrzymało ją Wydawnictwo Universitas za największą liczbę nominacji w historii Konkursu Długosza. 

Z okazji 20. jubileuszowej edycji Konkursu Miasto Kraków uhonorowało wydarzenie sfinansowaniem i organizacją specjalnego koncertu liczącej około 55 muzyków orkiestry Wieniawa. Jako jedyna w Polsce i jedna z niewielu na świecie może wykonywać utwory Carlosa Pellicera. Sam kompozytor zasiadł na widowni by odsłuchać prapremierowe, polskie wykonanie skomponowanego przez siebie utworu „The Menu”. Galę uświetnił również występ Iris Munos, piosenkarki i aktorki pochodzącej z Francji – tegorocznego Gościa Honorowego 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. 

Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, organizowany przez Targi w Krakowie Sp. z o.o., jest jedną z najważniejszych inicjatyw w Polsce, która popularyzuje i nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój nauki i kultury. Stanowi idealne dopełnienie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, które w tym roku odbywają się w dniach 26-29 października.

Źródło: http://www.ksiazka.krakow.pl/pl/aktualnosci/przemyslaw-czaplinski-z-nagroda-im-jana-dlugosza.html


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się