Festiwal Conrada przedstawia Word2Picture

Festiwal Conrada przedstawia Word2Picture

Przemysły książki w duecie z filmem! Festiwal Conrada przedstawia Word2Picture

Udostępnij

Organizatorzy otwierają  przestrzeń do współpracy dla wydawców literatury polskiej oraz producentów filmowych i serialowych. Po raz pierwszy podczas Festiwalu Conrada zapraszamy na Word2Picture – warsztaty i spotkania, które pomogą przenieść literaturę na srebrny ekran. Idealnym tego przykładem będzie powieść „Ślepnąc od świateł”. Jej autor, Jakub Żulczyk, wraz z producentką HBO Izabelą Łopuch, zdradzą przepis na filmowy sukces. Wydarzenia wpisują się w pasmo Przemysły książki.

Przegląd rynku książki dla producentów, a także sesja pitchingowa książek z potencjałem na adaptacje i spotkania indywidualne wydawców z producentami będą częścią pierwszej edycji pasma Word2Picture, które w tym roku odbędzie się w dniach 25-26 października. „To miejsce wymiany kontaktów, doświadczeń, zacieśniania współpracy, a przede wszystkim przestrzeń kreatywna. Poznając lepiej swoje potrzeby i wymagania, będziemy w stanie lepiej się komunikować, a co za tym idzie – mam nadzieję – zaoferować widzom i czytelnikom kolejne znakomite dzieła. To przestrzeń, w której zarówno debiutanci, jak i doświadczeni wydawcy i producenci będą mieli możliwość znalezienia pomysłu dobranego do swoich potrzeb. Zdecydowanie pozytywny impuls do działania” – zapewnia Ewa Bolińska-Gostkowska, redaktorka w wydawnictwie Znak, a także kuratorka wydarzenia.

Od czterech lat częścią Festiwalu Conrada są wydarzenia branżowe poświęcone polskiemu rynkowi książki. Po raz pierwszy w jego ramach połączymy dwa współpracujące ze sobą obszary – literacki i filmowy. Podczas zamkniętego spotkania, w piątek 25 października, wydawcy zaprezentują nowości, które mają potencjał na ekranizację. „Spotkanie będzie szczególną i nieczęstą okazją dla wydawców do poznania ram funkcjonowania branży filmowej. Tego, jakich mamy w Polsce producentów, jakie instytucje wspierające, jakich graczy komercyjnych odpowiedzialnych za dalszą dystrybucję i promocję filmu. Będzie to okazja do rozmowy o tym, w jaki sposób producenci szukają i następnie rozwijają projekty, z którymi partnerami najczęściej współpracują, co dla nich z punktu widzenia artystycznego, ale też biznesowego, jest kluczowe” – tłumaczy prowadząca spotkanie Alicja Grawon-Jaksik – prezes Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Zasady naboru na to spotkanie zostaną ogłoszone niebawem.

Wszystkich zainteresowanych tematem adaptacji i scenariopisarstwa zapraszamy natomiast na drugi dzień Word2Picture, w programie którego znajdziemy dwie propozycje wydarzeń otwartych. 26 października o godz. 13.30 w Pawilonie Wyspiańskiego rozpocznie się masterclass scenariuszowy scenarzystki, script coacha i wykładowczyni – Agnieszki Kruk, która opowie o podstawach adaptacji scenariuszowej oraz o współpracy autora książki ze scenarzystą. Zdradzi również jakie cechy posiada dobry scenariusz oraz jakie zagrożenia czyhają na adeptów scenariopisarstwa. Zapisy na masterclass już trwają – zgłoszenia prosimy wysyłać na adres word2picture@biurofestiwalowe.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń. O godz. 15.00 w klubie Pauza podczas dyskusji Co czyni książkę filmową? przedstawimy kilka przydatnych rad dotyczących owocnej współpracy autora, producenta i scenarzysty. O adaptacjach w teorii i w praktyce na przykładzie najgłośniejszej polskiej ekranizacji ostatnich lat, czyli Ślepnąc o świateł, porozmawiają autor książki Jakub Żulczyk oraz producentka HBO Izabela Łopuch. Wydarzenie poprowadzi Ewa Bolińska-Gostkowska. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na polski język migowy.

Word2Picture jest organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Łączenie branży literackiej i filmowej wpisuje się w strategię działań Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Więcej szczegółów na stronie www.conradfestival.pl

Lista książek, które zostaną zaprezentowane przez wydawców:


1. Wioletta Grzegorzewska, Guguły, wyd. Czarne
2. Piotr Lipski, Gomułka, wyd. Czarne
3. Jakub Małecki, Horyzont, ag. Syndykat
4. Katarzyna Tubylewicz, Rówieśniczki, Bibliocreatio
5. Juliusz Strachota, Turysta polski w ZSRR, ag. Graal
6. Katarzyna Zyskowska, Sprawa Hoffmanowej, wyd. Znak Literanova
7. Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz gang niewidzialnych ludzi, wyd. Powergraph
8. Remigiusz Mróz, Hashtag, wyd. Poznańskie
9. Agnieszka Pietrzyk, Zostań w domu, wyd. Poznańskie
10. Emil Marat, Sen Kolumba, wyd. Foksal
11. Mariusz Czubaj, Około północy, wyd. Foksal
12. Jacek Dehnel, Ale z naszymi umarłymi, Wyd. Literackie


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się