Łączka Leśmiana

Łączka Leśmiana

Przy Muzeum POLIN otwarto „Łąkę Leśmiana

Udostępnij

„Łąka Leśmiana" - plenerowa przestrzeń międzyludzkich spotkań i prezentacji artystycznych - została otwarta w niedzielę 6 sierpnia obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jej centralną częścią jest drewniana instalacja zainspirowana poematem „Łąka" Bolesława Leśmiana.

W tym roku przypada 80. rocznica śmierci i 140. rocznicy urodzin poety Bolesława Leśmiana. Z tej okazji Muzeum POLIN zaaranżowało przestrzeń skweru od strony ul. Lewartowskiego, którą nazwano na cześć poety „Łąką Leśmiana". Jednym z jej elementów jest instalacja przestrzenna - drewniany podest z hamakami, pod którymi zasadzono kwiaty. Z wbudowanych głośników płyną dźwięki jak z prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Autorkami instalacji są Magdalena i Barbara Motylińskie.

W niedzielę na skwerze obok Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zainaugurowała działalność „Łąka Leśmiana" - plenerowa przestrzeń międzyludzkich spotkań i prezentacji artystycznych.

„To miejsce Łąka Leśmiana powstało w związku ze 140. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci tego wielkiego poety" - mówiła podczas otwarcia Ewa Budek, koordynatorka projektu z Muzeum POLIN.

Dodała, że „ma nadzieję, że będzie to miejsce spotkań, inspiracji, ale też odpoczynku".

Głównym punktem inauguracji był wykład literaturoznawcy Piotra Łopuszańskiego pt. „Prawda i mity o Bolesławie Leśmianie". Badacz twórczości i życia „notariusza z Zamościa" przypomniał, że „Leśmian nosił wąsiki zawadiacko podkręcone i mierzył 155 cm". „Dokładnie tyle samo co Henryk Sienkiewicz, którego nikt konusem nie nazywał" - mówił Łopuszański.

Krytyk literacki poinformował, że „Leśmian narzekał na warszawskie kawiarnie, choć sam je namiętnie odwiedzał", by w nich „czytać prasę, grać w bilard lub pokera". Zdaniem Łopuszańskiego, Leśmian „lubił także jeździć do Monte Carlo, gdzie grywał w ruletkę".

Badacz twórczości Leśmiana przypomniał także, iż poetycki pseudonim „Leśmian" wymyślił poecie jego starszy kuzyn, także poeta, Antoni Lange. Łopuszański podkreślił również, że „do dziś istnieje w Warszawie kamienica przy ul. Marszałkowskiej 17, w której pisarz żył z rodziną aż do śmierci 5 listopada 1937 roku".

Po wykładzie ponad stuosobowa publiczność wysłuchała koncertu poetyckiego pt. „Maj w sierpniu". Wiersze „W malinowym chruśniaku", „Tęcza" i poemat „Łąka" przeczytali aktorzy Maria Maj i Tomasz Drabek. Akompaniował im improwizacjami na klarnecie Michał Górczyński.

Wcześniej, Katarzyna Jankowska, przewodniczka z Muzeum POLIN, poprowadziła chętnych na spacer warszawskimi śladami Bolesława Leśmiana.

W ramach programu kulturalnego „Łąki Leśmiana" zaplanowano w sierpniu prawie codziennie wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Będą to m.in.: kameralne spotkania wokół poezji autora „W malinowym chruśniaku", koncerty jazzowe i perkusyjne, konwersacje językowe na trawie (po hebrajsku i w esperanto), zajęcia z jogi, gimnastykę dla seniorów, warsztaty z wiedzy o ziołach i ich stosowaniu.

Przybyli na to miejsce widzowie będą mogli przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu „Łąka" z 1920 r. (umieszczone na planszach). Są one dostępne również w wersji anglojęzycznej w tłumaczeniu Mariana Chlabicza-Polaka.

„Łąka Leśmiana" przy Muzeum POLIN będzie czynna do końca września br. Szczegółowe informacje i program wydarzeń na stronie http://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana. /PAP/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się