Przyznano Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022

Przyznano Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022

Przyznano Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022

Udostępnij

Poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii. Została nią Roksana Jędrzejewska-Wróbel, którą wyróżniono za książkę „Stan splątania” wydaną w ubiegłym roku przez Wydawnictwo Literackie. Laureatka otrzymała nagrodę wysokości 50 tys. zł.

Jury przyznające Nagrodę brało pod uwagę powieści, opowiadania i powieści graficzne przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, które zostały oryginalnie napisane w języku polskim i po raz pierwszy wydane w 2021 roku. Łącznie do tegorocznej edycji Nagrody zgłoszono 83 książki.

„Roksana Jędrzejewska-Wróbel podjęła się bardzo trudnego zadania opowiedzenia o ludziach, którzy nigdzie się nie mieszczą. »(…) ani na placu zabaw, ani w oczekiwaniach rodziców i nauczycieli. Nieustannie wyrastają z ubrań, ale wciąż nie są dorośli. Uwięzieni w fazie poczwarki nie przynależą nigdzie, za to drażnią wszystkich. A co najgorsze - także samych siebie«” – brzmiał fragment laudacji dla laureatki.

Do tegorocznej Nagrody Literacka Podróż Hestii nominowane były następujące pozycje:
- Sasza Hady (Aleksandra Motyka), „Zefiryna i księga uroków”, Wydawnictwo Literackie
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel, „Stan splątania”, Wydawnictwo Literackie
- Marcin Przewoźniak, „Zabójcze pierogi. Mama w occie”, Wydawnictwo Wilga/GW Foksal
- Katarzyna Wasilkowska, „Już, już!”, Wydawnictwo Literatura
- Agnieszka Wolny-Hamkało, „Po śladach”, Wydawnictwo Hokus-Pokus

W skład kapituły przyznającej nagrodę wchodzą: Piotr Maria Śliwicki – prezes Grupy ERGO Hestia; Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej; Katarzyna Kasia – doktorka filozofii, prodziekanka Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie; Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, dziennikarz naukowy, wykładowca akademicki, autor nominowanej do Nagrody LPH 2021 książki pt. „Dzik Dzikus” oraz Magdalena Kąkolewska – prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Sekretarzem Nagrody jest Paulina Bandura.

W tym roku Nagrodę Literacka Podróż Hestii przyznano po raz drugi. W 2021 roku laureatką została Katarzyna Ryrych za powieść pt. „Lato na Rodos” (Nasza Księgarnia).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się