Nagrody literackie Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

Nagrody literackie Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

Przyznano nagrody literackie Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

Udostępnij

Jan Wolski, Katarzyna Zechenter i Paweł Panas uhonorowani zostali Nagrodami Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) za twórczość w roku 2019.

To już 69. rok istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie. Laureaci docenieni zostali za upowszechnianie literatury emigracyjnej i jej promocję oraz za najlepsze książki minionego roku” - powiadomiła PAP Aleksandra Ziółkowska-Boehm, reprezentująca jury.

Nagrodę za popularyzowanie i promowanie literatury emigracyjnej w polskojęzycznym świecie otrzymał Jan Wolski, pracownik naukowy w Zakładzie Literatury Polskiej XX wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, redaktor i współredaktor kilkunastu tomów prac zbiorowych poezji, prozy, esejów, wspomnień, wydanych w serii Biblioteka „Frazy”.

Laureat jest członkiem redakcji kwartalnika „Fraza”, członkiem Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego „Fraza”, organizatorem międzynarodowych i ogólnokrajowych konferencji poświęconych literaturze emigracyjnej. Autor wielu książek - opublikował m.in. „Wacław Iwaniuk. Szkice do portretu emigracyjnego poety” (2002), „»Im dalej w czas, tym mocniej będzie świecił«. Iwaniuk - Czechowicz” (2003), „Dotykanie wiersza” (2004). Jest także autorem pracy „Szwajcaria w piśmiennictwie polskim. Od XIX wieku do czasów najnowszych” (2019), jak i monografii „Pisanie książek bez użycia pióra” na temat Stanisława Gliwy - autora szaty graficznej rzymskiego wydania „Bitwy o Monte Cassino” Melchiora Wańkowicza (2006).

Nagrodę za najlepszą książkę roku 2019 otrzymali ex aequo: Katarzyna Zechenter autorka „Tam i tutaj” - opublikowanej przez Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, i Paweł Panas, autor pracy „»Zagubiony wpośród obcych«. Zygmunt Haupt - pisarz, wygnaniec, outsider”, opublikowanej przez Wydawnictwo Naukowe ATH Instytut Literatury Bielsko-Biała-Kraków.

Katarzyna Zechenter jest poetką, historykiem literatury i kultury polskiej na University College London, doktorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor; jest też autorką pierwszej w języku angielskim monografii o Tadeuszu Konwickim - „History and Politics in Tadeusz Konwicki's Fiction”. W pracy naukowej zajmuje się m.in. koncepcjami traumy kulturowej oraz literaturą polsko-żydowską. „Jej twórczość poetycka czerpiąca z osobistych przeżyć, porusza tematy bliskie i zarazem odwieczne: odchodzenie, śmierć, przemijanie, ale też wynikające z sytuacji życia poza krajem, co rodzi nostalgię i nieustającą potrzebę samookreślenia. Humanitarny ładunek tej poezji tkwi w czułym i przyjaznym traktowaniu człowieka i natury, w ciągłym poszukiwaniu dobra i piękna, należących do niezniszczalnych potrzeb ludzkości, bez względu na

okrucieństwa minionych doświadczeń. W nagrodzonym tomie wierszy udała się poetce trudna sztuka bycia »Tam i tutaj«„ - napisano w komunikacie jury.

Paweł Panas, adiunkt na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zajął się w swej publikacji mało znaną twórczością epistolarną Zygmunta Haupta, która pozwala prześledzić zmiany w życiu i pisarstwie wybitnego prozaika i eseisty.

W skład tegorocznego jury weszli: Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz z Houston; ambasador Andrzej Krzeczunowicz z Warszawy; dr Adam Wierciński z Opola; pisarka dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington.

O terminie uroczystości wręczenia nagród jury powiadomi w osobnym komunikacie.

Źródło: PAP, Anna Bernat

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się