Przyznano Polską Nagrodę Goncourtów 2022

Przyznano Polską Nagrodę Goncourtów 2022

Przyznano Polską Nagrodę Goncourtów 2022

Udostępnij

Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie po raz dwudziesty czwarty wybrał laureata Polskiego wyboru Nagrody Goncourtów. Został nim Grégoire Bouillier nagrodzony za powieść „Le cœur ne cède pas”.

Nagroda została przyznana przez studentów romanistyki z dwunastu polskich uczelni, a także honorowego członka jury – pisarza Mohamedema Mbougara Sarra, który w zeszłym roku został laureatem Nagrody Goncourtów. Senegalski pisarz otrzymał wyróżnienie za powieść „Najskrytsza pamięć ludzi”, która niedawno ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Cyranka.

Nagroda „Polski wybór Nagrody Goncourtów” po raz pierwszy została przyznana przez Instytut Francuski w Krakowie w 1998 roku. Francuska Akademia Goncourtów objęła inicjatywę honorowym patronatem. Nagroda Goncourtów to jedno z najważniejszych wyróżnień w literaturze francuskojęzycznej.

„Tegoroczną nagrodę Polski wybór Nagrody Goncourtów otrzymuje Grégoire Bouillier  za powieść za »Le coeur ne cède pas«. Jest to powieść wyjątkowa ze względu na swoją ogromną kreatywność i ambicję, która przejawia się w próbie ujawnienia zapomnianego losu. Historia zaczyna się od wzmianki o zatrważającym zdarzeniu i przeradza się w głęboką refleksję nad tym, co wpływa na nasze życiowe wybory. Doceniliśmy sposób w jaki Grégoire Bouillier przy pomocy środków literackich zagłębił się w sprawę, którą prasa potraktowała w sposób powierzchowny. Pomimo poważnego tematu, autorowi udało się wpleść elementy ironii, które stanowią część gry z czytelnikiem. Imponujący rozmiar dzieła i obfitość szczegółów nie odbierają przyjemności z lektury. Hasłem przewodnim tej powieści może być: »diabeł tkwi w szczegółach«” – czytamy w uzasadnieniu tegorocznego Polskiego wyboru Nagrody Goncourtów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się