PWN na stulecie odzyskania niepodległości
W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Wydawnictwo Naukowe PWN przygotowało cztery ciekawe publikacje rocznicowe.
„Wielka wojna Polaków 1914-1918” to pozycja, w której prof. Andrzej Chwalba w przystępny i niezwykle ciekawy sposób przedstawia całościowy obraz zmagań i losów milionów mieszkańców dawnej Rzeczypospolitej od dnia wybuchu I wojny światowej do 11 listopada 1918 roku. Opowieść nie koncentruje się tylko na dziejach militarnych i politycznych, znajdziemy tu także obrazki z życia codziennego: problemy z aprowizacją, higieną, demoralizacją zawsze towarzyszącą okresom wojennym.
Książka „Ku jedności. Listopad 1918 roku” została przygotowana we współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN i Muzeum Niepodległości w Warszawie. Przedstawia okres poprzedzający wydarzenia 11 listopada – czas działań militarnych podczas I wojny światowej, punkt kulminacyjny – sam dzień odzyskania niepodległości, a także pierwsze tygodnie następujące po nim. Wszystko opatrzone unikalnymi cytatami oraz niepublikowanymi materiałami ilustracyjnymi ze zbiorów Muzeum.
„Polska niepodległa. Encyklopedia PWN” wszechstronnie pokazuje dzieje II Rzeczypospolitej i wydarzenia z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości (życie polityczne pod zaborami, działania polskich formacji wojskowych w czasie I wojny światowej, formowanie się zalążków państwa polskiego pod rządami Rady Regencyjnej).
Ostatnia propozycja to „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018” , autorstwa prof. Andrzeja Piaseckiego. Dla każdego roku autor wybrał jedno ważne wydarzenie, które staje się pretekstem do ukazania szerszego tła i tamtego okresu – nie tylko dziejów politycznych, lecz także gospodarczych, społecznych i kulturalnych, mających istotne znaczenie dla historii Polski, wspomina też wiele postaci, które odcisnęły piętno na naszej przeszłości.
Więcej informacji pod adresem: ksiegarnia.pwn.pl/Publikacje-niepodleglosciowe-PWN