Ogólnopolska Izba Księgarń
"Rabcio",  nowa siedziba,  Rabka Zdrój

"Rabcio",nowa siedziba, Rabka Zdrój

Rabka-Zdrój. Teatr „Rabcio” nareszcie z nowoczesną siedzibą

Udostępnij

Rabka-Zdrój od ponad wieku jest znana jako uzdrowisko, do którego przyjeżdżają kuracjusze z całej Polski, zwłaszcza dzieci. W niewielkiej miejscowości od 1949 r. działa także wyjątkowa scena teatralna, jaką jest Teatr Lalek „Rabcio”. Dzięki unijnemu dofinansowaniu zyska ona nowoczesną i funkcjonalną siedzibę.

 Teatr Lalek „Rabcio” choć działa od prawie siedmiu dekad do dziś nie doczekał się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Teraz, dzięki unijnemu dofinansowaniu, aktorzy będą mogli nareszcie pracować w odpowiednich warunkach. Na ten cel przeznaczone zostanie 6 mln zł ze środków RPO – pieniądze te pochodzą z puli przeznaczonej na rewitalizację.

Aktualnie niewielka scena teatru mieści się w budynku parafii św. Marii Magdaleny. Dzięki przyznanemu dofinansowaniu zostanie jednak  zbudowana nowa siedziba „Rabcia” – znajdzie się w niej m.in. ruchoma scena teatralna, która będzie mogła być dostosowana do potrzeb konkretnego spektaklu.Na potrzeby spektakli będzie można bowiem wykorzystać ciekawe rozwiązania multimedialne, dzięki zamontowanemu laserowemu projektorowi. Nowa sala będzie też klimatyzowana, a spektakl będzie mogło w niej oglądać 220 osób.

W nowej siedzibie znajdą się też pracownie scenograficzne z prawdziwego zdarzenia, w których teatralni konstruktorzy będą mogli tworzyć nowe rekwizyty i lalki o zróżnicowanych technikach animacji. Zostaną tam przeniesione administracja i pracownia techniczna, które aktualnie mieszczą się w osobnym budynku.

To jednak nie wszystko – dzięki dofinansowaniu, dzieci, dorośli i seniorzy, będą mogli rozwijać swoje teatralne pasje podczas prowadzonych przez cały rok zajęć i warsztatów aktorskich, a także lekcji z tworzenia własnych lalek.

Projekt został przygotowany z myślą o seniorach oraz osobach, które mają problemy z poruszaniem się. Na widowni znajdą się miejsca dla wózków inwalidzkich, a także specjalne udogodnienia dla osób niedowidzących i niewidomych. Dodatkowo, zostaną zakupione zestawy do audiodeskrypcji, ponieważ teatr planuje przygotować niektóre spektakle z myślą o osobach, mających problemach ze słuchem. Niektóre z nich będą też tłumaczone na język migowy.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się