Radiobook.pl - dziś premiera "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta

Radiobook.pl - dziś premiera "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta

Radiobook.pl - dziś premiera "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta

Udostępnij

Radiobook” to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. Już dziś premiera kolejnej, zrealizowanej przez Teatr Polskiego Radia powieści online: „W poszukiwaniu straconego czasuMarcela Prousta. Niemal 50 odcinków w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego – „Szekspira przekładu” – czyta Jerzy Radziwiłowicz.

To arcydzieło światowej literatury powstawało kilkanaście lat, a francuski pisarz ukończył je na krótko przed swoją przedwczesną śmiercią w 1922 roku. Siedem tomów tej „komedii ludzkiej”, jak nazwał dzieło Prousta Tadeusz Boy Żeleński, to prawie 4 tysiące stron oraz około 200 postaci. Pisząc swe opus magnum, autor nawiązywał do swoich wcześniejszych dzieł; powieść ma również wątki autobiograficzne. Boy Żeleński we Wstępie tak to ujmuje: „Proust bierze jako przewodnika swego sobowtóra (…). Postacie żyjące na kartach Prousta posiadają takie znamię prawdy, że publiczność chciała się w nich dopatrywać autentycznych wizerunków. (…) Ale prawdziwym bohaterem dzieła Prousta jest Czas; czas, który jest współczynnikiem wszystkich osób, współaktorem wszystkich zdarzeń; czas, który sam Proust mieni czwartym wymiarem”. To także powieść o sztuce i miłości – dwóch fascynujących pisarza zjawiskach.

Wspaniałego przekładu „W poszukiwaniu straconego czasu” z języka francuskiego dokonał Tadeusz Boy-Żeleński, ułatwiając polskiemu czytelnikowi odbiór charakterystycznego stylu i monstrualnych niekiedy zdań Prousta, zachowując jednocześnie „wewnętrzną muzykę myśli” autora. Z kolei arcydzieło to fantastycznie zinterpretował wybitny aktor teatralny i filmowy Jerzy Radziwiłowicz.

Wszystkie „Radiobooki” dostępne są bezpłatnie na nowym kanale na Youtube, na Facebooku (@radiobookpr) oraz pojawią się w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

➔          Grafiki i animacje do pobrania TUTAJ

➔          Powieść do wysłuchania TUTAJ

A już za tydzień kolejna premiera: „Ocalenie” Josepha Conrada w interpretacji Adama Hanuszkiewicza.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się