Radni Kalisza ustanowili rok 2024 Rokiem Marii Dąbrowskiej

Radni Kalisza ustanowili rok 2024 Rokiem Marii Dąbrowskiej

Radni Kalisza ustanowili rok 2024 Rokiem Marii Dąbrowskiej

Udostępnij

Rok 2024 w Kaliszu Rokiem Marii Dąbrowskiej – zdecydowali jednogłośnie radni podczas czwartkowej sesji rady miasta. Maria Dąbrowska należy do grona Honorowych Obywateli Miasta Kalisza. W przyszłym roku przypada 135. rocznica jej urodzin. Dlatego z tej okazji kaliscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2024 w Kaliszu Rokiem Marii Dąbrowskiej.

W uzasadnieniu do uchwały wskazano, że Maria Dąbrowska wielokrotnie nawiązywała do okresu dzieciństwa spędzonego w Russowie k. Kalisza i lat szkolnych w mieście. Autorka "Nocy i dni" podkreślała również swój związek emocjonalny i kulturowy z miastem. W opowiadaniach z cyklu "Uśmiech dzieciństwa" (1923) przedstawiła literacko przetworzony obraz najmłodszych lat w Russowie. "Ludzie stamtąd" (1926) nawiązywali do realiów życia russowskich robotników folwarcznych i chłopów. W powieści "Noce i dnie" (1932-34) znajduje się wiele wątków z dziejów rodzinnych autorki, a pod nazwami Serbinowa i Kalińca kryją się Russów i Kalisz. Bunt uczniów szkół kaliskich w 1905 roku został przedstawiony w opowiadaniu "Strajk szkolny".

W 1960 roku Maria Dąbrowska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Kalisza. W 1971 roku, po wielu latach zabiegów, otwarto Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W 1997 roku nadano jej imię jednej z ulic Kalisza. Odniesienia do "Nocy i dni" można znaleźć m.in. w nazwie osiedla "Kaliniec" oraz ulicy Bogumiła i Barbary.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ pat/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się