Rafał Wojasiński laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Rafał Wojasiński laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Rafał Wojasiński laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Udostępnij

Kapituła Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego postanowiła uhonorować w roku 2019 Rafała Wojasińskiego, autora zbioru opowiadań Olanda.

– Za maestrię w opanowaniu rozmaitych odmian nowelistyki, świetne operowanie językiem, a wreszcie konsekwencję, z jaką od wielu już lat portretuje współczesnych biednych ludzi, skrzywdzonych i poniżonych, czyniąc to w sposób subtelny i pogłębiony – brzmi uzasadnienie werdyktu jury w składzie: Maciej Urbanowski (przewodniczący), Włodzimierz Bolecki, Wojciech Chmielewski, Janusz Drzewucki, Irena Makarewicz, Krzysztof Masłoń i Mateusz Matyszkowicz.

Nagroda wręczona została podczas uroczystości, która odbyła się w środę 3 kwietnia w Pałacu Rzeczypospolitej. W liście skierowanym do jej organizatorów i uczestników  Prezydent RP Andrzej Duda napisał: – Świadectwem żywotności prozy Marka Nowakowskiego jest również to, że nie tylko nie brakuje, lecz wraz z upływem czasu przybywa w literaturze polskiej pisarzy, dla których jego twórczość jest inspiracją. Rozwijając podobne techniki narracji, przenoszą w kolejne epoki ten zawsze aktualny sposób przedstawiania bohaterów i zdarzeń, którego wzorzec stworzył patron Nagrody. Kontynuatorami „linii Nowakowskiego” są właśnie autorzy honorowani tym laurem. Podczas uroczystości odczytane zostały również listy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz od Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Marka Kuchcińskiego.

Laureat, dziękując za przyznaną nagrodę, powiedział: – Lista osób, którym należy się moja wdzięczność, jest bardzo długa, od najbliższych po wielu, wielu ludzi, których spotkałem. Część z nich jest dziś tutaj. Tak Jak Marek Nowakowski. Jego obecność jest tu szczególnie mocna. Bez tej obecności wielu nie miałoby potrzeby niezależności wewnętrznej i wolności, w której istnienie tak trudno uwierzyć, tak jak i trudno uwierzyć w to, że jest możliwa i że ma sens płacenie za nią.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się