Wydawnictwo MG w serii "Biblioteka Wykształciucha" pokusiło się o wydanie książki Leopolda Tyrmanda „Cywilizacja Komunizmu”. Autor książki znany jest w Polsce i po za jej granicami jako piewca jazzu w czasach, gdy był on jeszcze zakazany i kojarzony z zachodnią dekadencją.
Tyrmand znany jest również jako autor „Złego” i „Dziennika 1954”. Pozycja „Cywilizacja komunizmu” nie rości pretensji moralizatorskich czy publicystycznych. Według mnie to jeden z najciekawszych literackich pamfletów na temat komunizmu. Ta książka przeraża, można by powiedzieć, realnością. Z drobiazgową szczegółowością opisuje realia życia w systemie totalitarnym, opisując jego elementy już od momentu narodzin człowieka. Okoliczności w jakich człowiek się urodził mają bowiem w totalitaryzmie fundamentalne znaczenie i określają los człowieka.
Tyrmand, analizując szczegółowo etapy życia w systemie komunistycznym, od sposobu jedzenia poprzez sposób edukacji, spędzania wolnego czasu oraz umiejętność buntowania się jednocześnie przekłamuje obraz komunizmu i sposób funkcjonowania PRL przedstawiany i celowo przerysowywany w środkach masowego przekazu, które próbują wzbudzić nostalgię za systemem słusznie minionym. My natomiast z konsekwencjami komunizmu będziemy borykać się jeszcze przez wiele pokoleń. Bardzo krzywdzącym dla naszego rozwoju indywidualnego, społecznego i narodowego jest fakt, iż komunizm najmocniej zapisał się w naszej społeczno-narodowej i szeroko rozumianej mentalności, co utrudnia nam postęp na wielu poziomach.
Warto przeczytać tę książkę. Jest to bowiem swoista instrukcja przeciw zniewoleniu. Pokazuje w prosty sposób jak można i należy zachowywać umiłowanie do wolności i godności w każdych warunkach. To książka o tym, jak się nie dać po prostu zniewolić, w której poważne treści przeplatane są z ironią i humorem. Czytelnikowi mówi się tu o wszystkim wprost.
To pozycja obowiązkowa również dla tych czytelników, którzy chcą podjąć się debaty o komunizmie. Dostarcza ona wszak wielu barwnych i przekonujących argumentów. W istocie warto je poznać.
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.