Recenzja

"Cywilizacja komunizmu” Leopold Tyrmand

Wydawnictwo MG w serii "Biblioteka Wykształciucha" pokusiło się o wydanie książki Leopolda Tyrmanda „Cywilizacja Komunizmu”. Autor książki znany jest w Polsce i po za jej granicami jako piewca jazzu w czasach, gdy był on jeszcze zakazany i kojarzony z zachodnią dekadencją.

Tyrmand znany jest również jako autor „Złego” i „Dziennika 1954”. Pozycja „Cywilizacja komunizmu” nie rości pretensji moralizatorskich czy publicystycznych. Według mnie to jeden z najciekawszych literackich pamfletów na temat komunizmu. Ta książka przeraża, można by powiedzieć, realnością. Z drobiazgową szczegółowością opisuje realia życia w systemie totalitarnym, opisując  jego elementy już od momentu narodzin człowieka. Okoliczności w jakich człowiek się urodził mają bowiem w totalitaryzmie fundamentalne znaczenie i określają los człowieka.
Tyrmand, analizując szczegółowo etapy życia w systemie komunistycznym, od sposobu jedzenia poprzez sposób edukacji, spędzania wolnego czasu oraz umiejętność buntowania się jednocześnie przekłamuje obraz komunizmu i sposób funkcjonowania PRL przedstawiany i celowo przerysowywany w środkach masowego przekazu, które próbują wzbudzić nostalgię za systemem słusznie minionym. My natomiast z konsekwencjami komunizmu będziemy borykać się jeszcze przez wiele pokoleń. Bardzo krzywdzącym dla naszego rozwoju indywidualnego, społecznego i narodowego jest fakt, iż komunizm najmocniej zapisał się w naszej społeczno-narodowej i szeroko rozumianej mentalności, co utrudnia nam postęp na wielu poziomach.
Warto przeczytać tę książkę. Jest to bowiem swoista instrukcja przeciw zniewoleniu. Pokazuje w prosty sposób jak można i należy zachowywać umiłowanie do wolności i godności w każdych warunkach. To książka o tym, jak się nie dać po prostu zniewolić, w której poważne treści przeplatane są z ironią i humorem. Czytelnikowi mówi się tu o wszystkim wprost.

To pozycja obowiązkowa również dla tych czytelników, którzy chcą podjąć się debaty o komunizmie. Dostarcza ona wszak wielu barwnych i przekonujących argumentów. W istocie warto je poznać.

Recenzowana książka

 • Tytuł: Cywilizacja komunizmu
 • ISBN: 978-83-7779-377-0
 • EAN13: 9788377793770
 • Numer wydania: 2
 • Liczba stron: 272
 • Format: 145x205
 • Okładka: Twarda
 • Autor: Leopold Tyrmand
 • Tłumacze:
  • Gatunek: Polityka
  • Wydawca: Wydawnictwo MG
  • Miejsce wydania: Warszawa

  Poinformuj Redakcję

  Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

  Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

  Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

  Zaloguj się


  Zarejestruj się

  Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

  Zarejestruj się

  Wyloguj się