Medytacja wielu ludziom kojarzy się z człowiekiem siedzącym w kucki na dywaniku, z rękoma skrzyżowanymi na piersiach, z zamkniętymi oczami. W tle snuje się ezoteryczna muzyka. Ale jak udowadniają Goleman i Rinpocze możemy wyciszać się używając do tego praktyki uważności. Zdobywa sobie jak pisze w we Wstępie: „sporą popularność w naszych miejscach pracy, szkołach, centrach jogi, ośrodkach medycznych”.
Żyjemy w świecie postępującego eskapizmu, duchowej degrengolady i nihilizmu. Depresja stała się jedną z głównych chorób XXI wieku. Codziennie doświadczamy negatywnych emocji, które rzutują nie tylko na nasze samopoczucie lecz wywołują stany chorobowe.
Zetknąłem się po raz pierwszy z praktyką medytacji, kiedy w 1998 roku wydałem w swoim wydawnictwie Rękodzielnia Arhat „Medytację wglądu” Josepha Goldsteina. On jako jeden z pierwszych osadził medytację i praktykę buddyjską w „kontekście codziennego życia, dokonywanych w nim wyborów i podejmowanych działań, czy relacji z ludźmi”.
Tsoknyi Rinpocze i Daniel Goleman rozpisali swoje doświadczenia na dwa głosy. Pierwszy porównuje jej do swoich buddyjskich praktyk kulturowych, Drugi łączy je z praktyką psychoterapeutyczną mającą swoje korzenie w medycynie tradycyjnej. Oba głosy współczulne sobie spotykają się w połowie drogi, gdzie bagaż doświadczeń obu autorów łączy się ich własnym umysłem, ciałem stając się rodzajem uniwersalnej lekcji życia. Obie autorskie narracje Daniela i Tsoknyi’a wzbogacają przytoczone tu w formie przerywników praktyczne ćwiczenia.
„Dlaczego medytujemy” to publikacja, potwierdzam, tak dla początkujących jak i zaawansowanych. Bo obaj autorzy traktują swoje umiejętności i wiedzę jako ogólnoludzkie doświadczenie. Dlatego czytając te nauki i praktyki jasności i współczucia „rozluźnij się wewnętrznie. Udziel sobie pozwolenia na nicnierobienie. Trwaj tak przez chwilę i potem znowu rzuć. Powtarzaj to w razie potrzeby kilkakrotnie..” Tak radzą autorzy poradnika „Dlaczego medytujemy”. Bo wszystko to, cała wiedza o nas, o naszym wnętrzu, naszej duszy polega na systematycznej praktyce poznawania własnej świadomości, na stabilizacji własnego istnienia.
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.