Recenzja

Edukacyjno-terapeutyczna podróż w lepszą stronę

"Edukacyjno terapeutyczna podróż w lepszą stronę" Krystyny Moczki, to jakże niezbędna i potrzebna na polskim rynku wydawniczym pozycja wydana przez krakowską Oficynę Wydawniczą Impuls.

 

Tom ten stanowić ma preludium do serii wydawniczej pod redakcją prof. dr hab. Anny Nowak "W Przestrzeni Niepełnosprawności", w której to będą poruszane kwestie szeroko rozumianej pedagogiki specjalnej.

Monografia została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich zawiera artykuły na temat istoty kształcenia przyszłych pedagogów specjalnych oraz konieczności przemian w szkole jako organizacji.
Część druga podejmuje kwestie związane z trudnościami edukacyjnymi dziecka wynikającymi z niepełnosprawności, występujących zaburzeń rozwojowych czy choroby. Ostatnią, trzecią część książki zamykają studia poświęcone autonomii i modzie.

Osobiście jestem zaszczycony możliwością recenzowania książek Oficyny Wydawniczej Impuls, gdyż są to książki wnoszące coś w szeroko rozumianą problematykę osób niepełnosprawnych. Czytając książki wydawnictwa Impuls z serii W przestrzeni niepełnosprawnosci mam coraz mocniejsze, rzekłbym wewnetrzne przekonanie, iż to publikacje przełamujące pewne tabu. Ten cykl artykułów zawartych w tomie Edukacyjno terapeutyczna podróż w lepsza stronę" też o tym świadczy.
Praca ta w pierwszym rozdziale traktuje o arcyważnym problemie kształcenia szerokich kadr terapeutycznych zwłaszcza jeżeli chodzi o kierunek "Pedagogiki specjalnej", co ma ogromne znaczenie, bowiem wykształconych specjalistycznie kadr w tym zakresie spraw ciągle nam brakuje.

Kolejne rozdziały również traktują o niezmiernie ważnych kwestiach mówiących o kształceniu uczniów z zaburzeniami autystycznymi, w tym z zespołem Aspergera. W pracy tej omawiane są problemy konkretnych dotkniętych niepełnosprawnością uczniów. Badane są ich zdolności percepcyjne w powiązaniu z ich indywidualnymi dysfunkcjami...

Praca rozpatrując rożne aspekty niepełnosprawności prezentuje indywidualne podejście do kwestii problemów ludzi niepełnosprawnych, ujmuje owe problemy także z perspektywy pedagogiki, filozofii i psychologii w  powiązaniu z koncepcją autonomii i samodzielności osób niepełnosprawnych.

Oficyna Wydawnicza Impuls to wydawnictwo, które nie boi się wydawać książek poruszających trudne tematy do niedawna uważane przez ekspertów za tematy tabu. O których ze względu na niedostateczną niewiedzę nie poruszało się.

Trzecia część książki porusza temat seksualności osób z upośledzeniem intelektualnym. Tego problemu w badaniu szeroko pojętej niepełnosprawności prawie w ogóle się nie bada. A osoby dotknięte upośledzeniem intelektualnym mają także potrzeby seksualne, na które bardzo często nakładają się problemy zwiazane z ich ograniczeniami. Dlatego tak ważne jest edukowanie osób niepełnosprawnych, jak i osób opiekujących się nimi w kwestii szeroko rozumianej niepełnosprawności i związanych z tym kwestii dotyczących potrzeb seksualnych i godności człowieka. Myślę, że na kwestie i problemy niepełnosprawność należy spojrzeć w nowy rzekłbym holistyczno - motywacyjny sposób, zadając pytanie - jak za ciebie coś zrobić, ale jak wesprzeć cię w tym, i  co już robić, tak aby efekty pracy mogły być bardziej widoczne.

Mam nadzieję, iż ta publikacja bogato ilustrowana różnego rodzaj tabelami, dzięki temu pokaże ich ważność dla całego etapu pracy z niepełnosprawnymi  i przyczyni się również do kompleksowego rozwiązania ich problemów i szeroko rozumianych sytuacji i uwarunkowań w których żyją osoby niepełnosprawne, w tym niepełnosprawne intelektualnie.

Recenzowana książka

  • Tytuł: Edukacyjno-terapeutyczna podróż w lepszą stronę
  • Podtytuł: W przestrzeni niepełnosprawności. Tom 1
  • Seria/cykl: W przestrzeni niepełnosprawności
  • ISBN: 978-83-8095-340-6
  • EAN13: 9788380953406
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 134
  • Format: 16x23,5
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Krystyna Moczia
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Pedagogika
    • Wydawca: Oficyna wydawnicza IMPULS
    • Miejsce wydania: Kraków

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się