Recenzja

Fałszywa pandemia

Atmosfera na świecie coraz bardziej się zagęszcza – zamieszki na Białorusi, coraz większe napięcie na linii: Chiny-USA... W powietrzu czuć napięcie podobne do tego z 1938 roku. Wszyscy żyją w oczekiwaniu jakiejś nowej, globalnej, nieznanej katastrofy, która z dnia na dzień może pozbawić ich majątku, a nawet życia.

 

"Nadchodzi druga fala", "Koronawirus odradza się w Europie", „Koronawirus wcale nie jest w odwrocie”,  "Największa dobowa liczba zakażeń...", "Sytuacja epidemiologiczna ewoluuje”, „Pandemia koronawirusa na świecie ponownie narasta. Kryzys w Europie”, „Wraca część starych obostrzeń, zaostrzających przepisy dotyczące zachowania w trakcie pandemii” – donoszą media.

"Nasze dane sugerują, że COVID-19 odznacza się śmiertelnością, która mieści się w granicach sezonowej grypy” – mówią naukowcy, a wśród nich prof. dr med. John Ioannidis, epidemiolog i biostatystyk.

 "… każdy, kto umarł na tzw. koronawirusa, miał choroby współistniejące […] raka, chroniczną chorobę płuc […] koronawirus tylko na zasadzie wyjątku jest śmiertelny, a w większości wypadków jest w znacznej mierze nieszkodliwą infekcją wirusową” – dodaje.

 "…wirus wpływa w znacznie wyolbrzymiony sposób na nasze życie. To jest zupełnie nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia […]. Astronomiczne, gospodarcze szkody, które teraz powstają, nie są adekwatne do zagrożenia tym wirusem […] umieralność z powodu koronawirusa nie będzie widoczna w umieralności rocznej nawet w postaci piku” – twierdzi prof. dr med. Klaus Püschel, ekspert w dziedzinie medycyny sądowej.

Pojawiają się też pytania:

 "Jak test, którego wynik okazuje się pozytywny dla wielu różnych, zmieniających i rozprzestrzeniających się na całym świecie od wielu lat wirusów SARS nietoperzy, psów, tygrysów, lwów, kotów domowych i ludzi może być uznany za właściwy dla potwierdzenia wykrycia istniejącego rzekomo zaledwie od czterech miesięcy wirusa SARS-CoV-2? […] Zwłaszcza że daje on pozytywny wynik nawet w przypadku wariantów zwierzęcych!” – pyta dr Wolfgan Wodarg.

 "…nie słyszałem ani o jednym przypadku wykonania sekcji zwłok […]. Jakim sposobem MZ ustaliło, że osoby te nie miały chorób współistniejących, skoro nie przeprowadza się w Polsce sekcji zwłok?!” – dopytuje dr Mariusz Błochowiak.

 Kto w tym zalewie informacji ma rację i czy w ogóle warto się nad tym zastanawiać? Może lepiej zdać się na innych, tych, którzy wiedzą więcej, niż samemu błądzić w tym gąszczu pytań i nietrafionych do końca odpowiedzi?

 Książka „Fałszywa pandemia. Krytyka naukowców i lekarzy” to zbiór artykułów i wywiadów ze specjalistami z takich dziedzin jak: epidemiologia, wirusologia, mikrobiologia, pulmonologia, statystyka, medycyna paliatywna i sądowa oraz biometria medyczna i analityka, by wymienić tylko niektóre z nich.

Autorzy poruszyli w niej m.in. takie zagadnienia jak: prawdziwe skutki pandemii, jakość testów na covid-19, rzeczywista śmiertelność z powodu wirusa SARS-Cov-2, koronawirusowe samobójstwo i śmierć z respiratora. Zastanawiali się też nad tym, dlaczego epidemia we Włoszech miała tak dramatyczny przebieg, czy możemy już mówić o „końcu wielkiej pandemii” oraz czym różni się śmierć z powodu koronawirusa od śmierci z koronawirusem.

 Myślę, że warto sięgnąć po tę publikację, by poznać stanowiska obu stron. Decyzja o lekturze książki „Fałszywa pandemia” wiąże się jednak z pewnym niebezpieczeństwem – trzeba będzie wówczas zauważyć fakty, wyciągać z nich wnioski i dokonać jakiegoś wyboru. Tymczasem, jak pisał Dostojewski, „…nie ma i nie było nic bardziej nieznośnego dla człowieka i dla ludzkiej społeczności niż wolność!  […] człowiek woli [raczej] spokój, a nawet śmierć, od wolnego wyboru w poznaniu dobra i zła”. Stoimy na rozdrożu. Jedynie od nas zależy, co uczynimy z tym nieszczęsnym darem wolności.

 Katarzyna Pelczarska-Mikorska

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Fałszywa pandemia
 • Podtytuł: Krytyka naukowców i lekarzy
 • Seria/cykl: Pandemia
 • ISBN: 978-83-65964-07-6
 • EAN13: 9788365964076
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 260
 • Format: 12.5 x 19.5 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: praca zbiorowa
 • Tłumacze:
  • Gatunek: Literatura faktu
  • Wydawca: Fundacja Osuchowa
  • Miejsce wydania: Warszawa

  Poinformuj Redakcję

  Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

  Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

  Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

  Zaloguj się


  Zarejestruj się

  Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

  Zarejestruj się

  Wyloguj się