Recenzja

Freudowi na ratunek

W roku wybuchu II wojny światowej Zygmunt Freud, słynny psychoterapeuta i neurolog skończył osiemdziesiąt lat. Mimo, iż wielu jego żydowskich przyjaciół i kolegów opuściła wcześniej Austrię. On kierując się sobie tylko znana logiką, myślał, że ze względu na jego nazwisko i osiągnięcia naukowe naziści zostawią go i jego rodzinę w spokoju. Niestety nie zdawał sobie sprawy, iż natura ludzka, którą dogłębnie poznał może kryć w sobie pokłady podobnego okrucieństwa i sadyzmu jakiego doświadczyli Europejczycy, w tym naród żydowski ze strony hitlerowskiego reżimu.

 

 

Andrew Nagorski, ceniony amerykański reportażysta i dokumentalista, specjalista od Europy Wschodniej tym razem wziął na warsztat mało znany epizod z życia Sigmunda Freuda światowej sławy neurologa i psychoterapeuty, autora przełomowych prac: „Objaśnianie marzeń sennych” i „Wstęp do psychoanalizy” - jego zaplanowaną ucieczkę z Austrii wcielonej do III Rzeszy. Temat prawie idealny na trzymający w napięciu udokumentowany reportaż.

Myślę, że autor zastanawiał się w którą stronę pójść – w sensację i atmosferę narastającego strachu, czy dokumentalną opowieść porządkującą biografię Freuda na tle dynamicznych politycznych zmian zachodzących w Europie?

Znając jego poprzednie książki opublikowane w Rebisie „ "1941.Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę", i „Hitlerland. Jak naziści zdobywali władzę” wiem, że ujawnia w tych pracach kulisy stosunków wzajemnych między Wielką Brytanią, a Stanami Zjednoczonymi, relacje między Churchillem są Rooseveltem. Stąd na przykład w jego „Freudowi na ratunek” znalazł się spory fragment na temat sporu z Carlem Jungiem czy swoim uczniem Josefem Breuerem, a także rozdźwięk w „Szkole Berlińskiej” – stowarzyszeniu psychoterapeutów wyznających jego metodę i filozofię. W 1910 powstaje Międzynarodowe Towarzystwo Psychoanalityczne.

Ale powiem szczerze, bez tego osobowość głównego bohatera Sigmunda Freuda nie byłaby pełna, co zubożyłoby narrację poświęconą przygotowaniu jego ucieczki. Freud nie był łatwym w obyciu człowiekiem. Gdyby nie zwlekał prawie do ostatniego momentu, to prawdopodobnie udałoby się uratować jego siostry (zginęły w obozie koncentracyjnym). Bardziej skupiał się na przetransferowaniu swoich pieniędzy do Szwajcarii niż na ratowaniu rozległej rodziny. Ale miał też oddanych przyjaciół, uczniów, zwolenników. To między innymi oni: walijski psychoanalityk Ernest Jones, córka Freuda - Anna, ambasador Stanów Zjednoczonych we Francji William Bullitt, arystokratka, wnuczka Napoleona i francuska psychoanalityczka Maria Bonaparte, lekarz Max Schur i nazistowski urzędnik Anton Sauerwald zorganizowali jego ucieczkę z nazistowskiej Austrii.

To bardzo potrzebna publikacja i mimo krytyki ze strony niektórych czytelników zamieszczonej na stronie Lubimy Czytać, że przypomina to nieszczegółową biografię Freuda, jest warta przeczytania od pierwszej do ostatniej strony. Wciąga jego ciekawe życie, w tym edukacja medyczna, praca naukowa w paryskim szpitalu Salpêtrière u francuskiego neurologa Jeana-Martina Charcota. Był bardzo pracowitym człowiekiem. Liczna rodzina – sześcioro dzieci wymagała stałego dopływu środków do życia. Nawet chory i osłabiony ( rak krtani) nie opuszczał swojej słynnej kozetki.

Kolejna książka Nagorskiego, która udowadnia jego klasę i nietuzinkowe podejście do tematu. Pewnie wydanie drugie zachęci autora do pochylenia się nad jej całością.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Freudowi na ratunek
  • Tytuł oryginału: Saving Freud
  • ISBN: 978-83-8338-053-7
  • EAN13: 9788383380537
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 336
  • Format: 15.0 x 22.5 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Andrew Nagorski
  • Tłumacz: Jan Szkudliński
  • Gatunek: Historia
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się