Recenzja

Harvard Business Review

Podręczniki stanowią osobną kategorię publikacji, ostatnimi czasy wielu wydawców szuka idealnego połączenia jego funkcji dydaktycznych i naukowych dostosowanych do współczesnych tendencji w nauczaniu akademickim. Synteza naukowa połączona z ciekawą infografiką, stanowią tu najwyższy poziom merytoryczny. Seria Harvard Business Essentials jest odzwierciedleniem własnie takiego podejścia.

 

 

 

 

Profesor Antonio Nieto-Rodriguez, jest wybitnym specjalistą, dydaktykiem i praktykiem od wdrażania projektów i ich strategii. Oprócz pięciu książek, których jest autorem, przyczynił się do powstania siedmiu innych książek biznesowych, co daje mu niekwestionowane prawo uważania się za lidera nowoczesnego stylu zarządzania opartego na strategii projektowej.

Według ostatnich teorii ekonomicznych wszystko, co stanowi zakres naszych zawodowych i biznesowych poczynań, na etapie ich wdrażania czy wykorzystania w gospodarce możemy nazwać projektowaniem, lub myśleniem projektowym. Aby wyjaśnić, co się za tym kryje Nieto stworzył bardzo czytelny podręcznik zarządzania projektami; od momentu rozpoczęcia ich tworzenia, po wprowadzanie i nadzór nad ich realizacją.

Żeby nazwać coś, co chcemy zrealizować i nadać mu kształt odpowiadający rynkowym trendom i wyzwaniom musimy mieć tego wizję, a to coś więcej niż tylko zarys pewnej idei czy kierunek rozwoju. Z wizji rodzą się rzeczy i fakty, które w ludzkiej świadomości uzyskują rangę przełomowych innowacji; Nieto wspomina o tym we wstępie omawiając przykłady nadzwyczajnych strategii budujących na nowo pozycję i markę znanych światowych koncertów, takich jak Mikrosoft, General Electric, Amazon czy firmy biotechnologicznej Organovo. Gospodarka oparta na projektach według niego, to nie tylko wymóg innowacyjnej ekonomii, ale przede wszystkim kierunek, jaki wyznaczają nam zmieniające się rewolucyjnie światowe rynki. Albo chcesz należeć do awangardy firm przekształcających całkowicie myślenie o prowadzeniu biznesu, albo zostaniesz tam, gdzie jesteś, w punkcie zero.

Jeszcze niedawno o rozwoju gospodarczym stanowiła wydajność, kreatywność, teraz jej wyznacznikiem są zmiany, ale nie te rozłożone w czasie, lecz zmiany rewolucyjne, zmieniające całkowicie strategię rozwoju firmy. W perspektywie ostatnio kilku lat zaobserwowano lawinowy rozwój gospodarki i biznesu opartego właśnie na projektowaniu.

Rodriguez, krok po kroku uczy nas jak zostać liderem takich zmian; jest to zarazem publikacja przeznaczona dla każdego. Prowadzeni przez współzałożyciela Instytutu Wdrażania Strategii jak po nitce dojdziemy doprowadzeni do kłębka różnych spraw, które Nieto pomoże nam rozwikłać. Bo jak już pisałem jest on przede wszystkim praktykiem; od podstaw projektowania, jego kanwy, realizacji zespołowej, po zarządzanie, priorytetyzację i zmiany organizacyjne oparte na projektach, do projektów skierowanych na lepszą przyszłość, to jest droga którą proponuje nam Rodriguez.

 

Istotą nowych strategii w zarządzaniu i organizowaniu projektów jest przewodzenie ich indywidualnej i zespołowej realizacji w oparciu o kompetencje, budowanie odpowiednich struktur i kultury niezbędnej do ich perfekcyjnego wdrażania. Co się za tym kryje, niech opowie sam Antonio Nieto-Rodriguez. Zabierze nas na spacer po kluczowych zagadnieniach związanych z tworzeniem, szefowaniem i zarządzaniem projektami, a ręczę, że po takiej dydaktycznej odysei każdy z nas znajdzie w sobie energię do rewolucyjnych zmian w swoim dotychczasowym sposobie myślenia i jego realizacji, czy o swoich indywidualnych zdolnościach i ukrytym talencie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Harvard Business Review
 • Podtytuł: Podręcznik zarządzania projektami
 • Tytuł oryginału: Harvard Business Review. Project Management Handbook
 • Seria/cykl: Seria Harvard Business Essentials
 • ISBN: 978-83-8188-597-3
 • EAN13: 9788381885973
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 400
 • Format: 15.0x22.5 cm
 • Okładka: Twarda
 • Autor: Antonio Nieto- Rodriguez
 • Tłumacz: Bożena Jóźwiak
 • Gatunek: Podręcznik
 • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
 • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się